“Prodavci ogrjeva i peleta zloupotrebljavaju stanje, idu na štetu potrošača”

Iz Federalne uprave za inspekcijske poslove za N1 je objašnjeno da su izvršili nadzor nad proizvođačima, prerađivačim i trgovacima ogrjevnim drvetom i peletom po odluci Vlade Federacije Bosne i Hercegovine od kraja juna ove godine.

Kako su pojasnili za N1 u nadzorima je utvrđeno da se maloprodajne cijene za cijepano ogrjevno drvo kreću u rasponu od 110 KM do 254 KM po metru kubnom, a za pelet u rasponu od 500,00 KM do 694,60 KM po tonii.

Također, ističu da je kod pojedinih utvrđena nezakonitost u poslovanju.

“Vezano za zakonitost poslovanja kontrolisanih privrednih subjekata, utvrđeno je da osam proizvođača obavlja djelatnost trgovine na malo i trgovine na veliko suprotno odredbama Zakona o unutrašnjoj trgovini, između ostalog, da u momentu nadzora ne posjeduju ovjerenu pisanu izjavu za obavljanje djelatnosti trgovine na veliko i trgovine na malo, ne vode propisane evidencije u skladu s navedenim zakonom – ne vode ažurno trgovačku knjigu, te ne sačinjavaju veleprodajne i maloprodajne kalkulacije. Konstatovano je da cijene formirane na takav način nisu vjerodostojne, ne pokazuju tačno stanje prikazanih troškova, njihovo učešće u nabavnoj cijeni, a kod pojedinih proizvođača iskazane su marže nesrazmjerne stvarnom stanju koje se kreću do 202%, iz čega je vidljivo monopolsko ponašanje i zloupotreba stanja na tržištu radi sticanja ekstraprofita na štetu potrošača”, istakli su iz Federalne inspekcije za N1.

Protiv proizvođača koji nisu poštovali odredbe Zakona o unutrašnjoj trgovini donesena su rješenja o zabrani obavljanja trgovine do otklanjanja nepravilnosti, a za utvrđene prekršaje će biti izdati i prekršajni nalozi, ističu i dodaju da u slučaju značajnih poremećaja ponude i potražnje na tržištu i poremećaja u kretanju cijena i odnosima cijena, Vlada FBiH može preduzeti mjere u oblasti cijena.

Objava “Prodavci ogrjeva i peleta zloupotrebljavaju stanje, idu na štetu potrošača” pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.