Promocija zbirke pjesama i izložba likovnih radova i skulptura autora Muje Bjelića

Dana 28.05.2012.godine, u organizaciji Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ Srebrenik, u prepunoj Plavoj Sali srebreničkog Doma kulture održana je promocija zbirke pjesama „Ne diraj u moju pjesmu“, autora Muje Bjelića iz Srebrenika. Riječ je o prvom samostalnom djelu ovog srebreničkog pjesnika koji se već dugo bavi pisanjem pozije i čije su pjesme, još prije više od četiri decenije, našle svoje mjesto u časopisima i kulturnim rubrikama brojnih tiražnih novina. Kako je istakla profesorica Šaha Salihović, pjesme objavljene u ovoj zbirci govore o prizorima i običajima iz autorova djetinjstva i na vjeran način oslikavaju ruralni bosanski ambijent i ljepotu i harmoniju stare bosanske porodice. U sklopu ove kulturne večeri, otvorena je i izložba likovnih radova i skulptura Muje Bjelića, ali i starih kućanskih i drugih predmeta, koje je ovaj pjesnik i slikar brižljivo skupljao dugi niz godina. Ova nesvakidašnja izložba, kako ističe sam autor, organizirana je s ciljem da se sačuva od zaborava stari bosasnki duh i način življenja, ali i da se onima koji atakuju na našu kulturu i tradiciju skrene pažnja na ljepotu starih bosanskih običaja.

(Srebrenik.ba)

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši