Prvi put u BIH će se znati ko koliko zarađuje

Prvi put u BiH će biti poznati podaci o tome ko koliko zarađuje po polu, zanimanju i drugim karakteristikama.

Tako je bar najavila Agencija za statistiku BiH, koja dodaje da, u saradnji s Federalnim zavodom za statistiku i Republičkim zavodom za statistiku, počinje raditi pilot-istraživanje o strukturi zarada u BiH.

“Cilj istraživanja o strukturi zarada je da se dobiju međunarodno uporedivi podaci o zaradama prema individualnim karakteristikama zaposlenih, kao što su zanimanje, pol, stepen obrazovanja, starost, dužina staža, vrsta ugovora zaposlenog, te prema karakteristikama poslovnih subjekata, kao što su djelatnost, veličina i oblik svojine”, pojasnili su iz Agencije za statistiku BiH.

Tvrde da će ovi pokazatelji biti od velikog značaja kako za poslovne subjekte, tako i za eksterne korisnike podataka.

“Referentna godina za koju se prikupljaju podaci za pilot-istraživanje o strukturi zarada je 2021.”, naveli su iz Agencije za statistiku BiH.

Međutim, u poslovnoj zajednici, ali i u sindikatu, nisu previše optimistični po pitanju rezultata koji će se dobiti ovim istraživanjem.

Pitaju se, između ostalog, šta se želi postići, a postoje i tvrdnje o tome da je ovakvo anketiranje jako teško realizovati.

“Pitanje je šta je krajnji rezultat istraživanja i za šta će ti podaci služiti. To je vrlo teško i realizovati, jer je skoro nemoguće napraviti zajednički obrazac s obzirom na to da unutar jedne grane privrede imamo preduzeća koja rade potpuno različite poslove. S druge strane, unutar jednog preduzeća imate radnike čiji rad je različito normiran pa, recimo, dva radnika na istoj liniji sjede jedan pored drugog, a nisu im iste plate”, kaže za “Nezavisne novine” Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore Republike Srpske.

S druge strane, Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, smatra da bi trebalo da se bavimo time kako ljudi preživljavaju s platama koje imaju.

“U ovom istraživanju doći ćemo do frapantnih podataka o tome koliko je nisko plaćena visoka stručna sprema. Mi danas imamo ljude sa završenim fakultetima koji rade za minimalne plate, koji u nedostatku radne snage rade kao konobari, kao kuhari i slično. Generalno, ne vidim svrhu tog istraživanja i šta bi nam ono moglo donijeti”, rekao je Šatorović za “Nezavisne novine”.

Inače, statističke agencije u BiH već izlaze s podacima o tome koliko se u BiH u prosjeku zarađuje, pa je tako taj prosjek u decembru bio 1.042 KM.

Međutim, ovaj podatak mnogi uzimaju s rezervom, jer, kako kažu, prosjek popravljaju oni koji imaju ogromne zarade, dok je dobar dio građana s jako skromnim primanjima.

RTV Slon/ Akta.ba

Objava Prvi put u BIH će se znati ko koliko zarađuje pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.