Tvrđava Gradina Srebrenik

Ramazanska čestitka reisu-l-uleme Mustafe ef. Cerića

Ramazan je vrijeme a post ibadeta na način da liječimo dušu od mržnje, da liječimo srce od pakosti...

Reisu-l-ulema Islamske zajednice (IZ) u BiH Mustafa ef. Cerić uputio je danas svim muslimanima i muslimankama u BiH i dijaspori čestiku povodom nastupajućeg mjeseca Ramazana, uz poruku da ovaj mjesec iskoriste za "liječenje duše" kao najbolji način za "izlječenje bolesti u našem društvu".

Ovom prilikom prenosimo u cjelosti čestitku reisu-l-uleme dr. Mustafe ef. Cerića:

Draga braćo i sestre,

Sa današnjim zalaskom sunca nastupa mjesec ramazan u 1432, odnosno 2011. godini. Dakle, sutra, ponedjeljak 1. avgust, 2011. godine po Miladu je prvi dan ramazanskog posta.

Ovo je 1430. ramazan od kako je Uzvišeni Allah objavio Muhammedu, a.s., ove ajete: - Vi koji vjerujete neka znate da vam se propisuje post kao što je bio propisan i onima prije vas da biste bili pobožni (Bakare, 179).

Braćo i sestre, mubarek mjesec nam dolazi kao najbolja škola za dušu u kojoj je učitelj Kur'an Časni i Pejgamber Odabrani, u kojoj je post terapija za bolesti duše, posebno za bolesti ljubomore, licemjerja i samozaljubljenosti.

Stoga, iskoristimo ramazan za liječenje naše duše kao najbolji način da izliječimo bolesti u našem društvu, u našoj zajednici u kojoj svaki pojedinac može postići uspjeh na ovome i spas na drugome svijetu.

Ramazan je vrijeme a post ibadeta na način da liječimo dušu od mržnje, da liječimo srce od pakosti, da liječimo jezik od ružna govora, da liječimo oči od ružnog pogleda, da liječimo ruke od nevaljala posla, da liječimo sebe, svoju porodicu, svoju zajednicu i svoje društvo od poroka koji nam život čini teškim i neizvjesnim.

Ramazan je škola u kojoj se čovjek uči da voli Boga i čovjeka; ramazan je milost Božija koja čovjeka uči kako da očisti svoje srce od pakosti; ramazan je blagost koja čovjeku donosi lijepe misli i uči ga da govori lijepe riječi; ramazan je sreća i spas čovjeku koji ima ruku da usreći i spasi čovjeka koji zaslužuje ljubav i pažnju, jer onaj koji usreći i spasi čovjeka Allah će njega usrećiti na ovome svijetu i spasiti ga na drugome svijetu.

Zato dok postimo u ramazanu, okrenimo se oko sebe i ne zatvarajmo oči pred potrebama siromašnih i onih koji ne mogu živjeti od svoga rada ili uopće nemaju priliku da rade i da zarade za sebe i svoju porodicu.

Budimo solidarni i suosjećajni jedni prema drugima, jer to je najviši stupanj pobožnosti zbog koje je Uzvišeni Allah propisao post da bi se sit čovjek sjetio gladnih i da bi se imućni ljudi brinuli o siromašnim i nemoćnim.

Učim dovu Allahu Uzvišenom da nam ramazan protekne u miru i bereketu, da nam se srca zbliže u vjeri i ljubavi, da nam Allah ukabuli ibadet posta i usliša naše dove za zdravlje i sreću svakog pojedinaca, cijelog našeg naroda i cijeloga svijeta.

Sa uvjerenjem da će nam mjesec ramzan donijeti Allahovu milost i oprost, od srca svim muslimanima i muslimankama u domovini i dijaspori želim sretne i berićetne mubarek dane ramazana!

Ramazan šerif mubarek olsun!

 

(dnevniavaz.ba)

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši