Raste broj turista u BiH

BiH je u februaru posjetilo 64.382 turista, što je za 14,9 odsto više u odnosu na isti mjesec prošle godine, te za jedan odsto više u odnosu na januar ove godine.

Turisti su u drugom mjesecu ostvarili 148.391 noćenja, što je za 21,9 odsto više u odnosu na februar lani, te za 0,6 odsto više u odnosu na januar, podaci su Agencije za statistiku BiH.

U ukupno ostvarenom broju noćenja, učešće domaćih turista je 35,6 odsto, a stranih 64,4 odsto.

Broj noćenja domaćih turista u februaru veći je za 16,3 odsto u odnosu na isti mjesec 2017. godine, te za 0,6 odsto veći u odnosu na januar, a broj noćenja stranih turista veći je za 25,1 odsto u odnosu na februar lani, te za 0,6 veći odsto u odnosu na januar ove godine.

U strukturi noćenja stranih turista najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske 26,5 odsto, zatim slijede turisti iz Srbije 23,2 odsto, Slovenije 7,4 odsto, Turske 5,8 odsto, Njemačke 3,2 odsto te Austrije i Italije sa po 2,5 odsto, dok su turisti iz ostalih zemalja ostvarili 28,9 odsto noćenja.

Što se tiče dužine boravka stranih turista u BiH u februaru, na prvom mjestu je Katar sa prosječnim zadržavanjem od 5,3 noći, slijede Rumunija sa četiri noći, Kuvajt sa 3,6 noći, Bahrein sa 3,5 noći te Indija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Island sa po 3,2 noći.

Turistima je bilo na raspolaganju 18.338 soba, apartmana i mjesta za kampovanje, što je za 6,8 odsto više u odnosu na fabruaru 2017. i 39.946 raspoloživa kreveta što je za 11,2 odsto više u odnosu na isti mjesec lani.

Prema vrsti smještajnog objekta, najveći broj noćenja ostvaren je u okviru djelatnosti hoteli i sličan smještaj sa učešćem od 92,1 odsto.

The post Raste broj turista u BiH appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.