U Bosni i Hercegovini se povećava broj zahtjeva za DNK analizu, odnosno test za utvrđivanje očinstva, a takvu provjeru traže očevi, majke, ali i djeca.
Jasmina Čakar, viša naučna saradnica i šef Laboratorije za forenzičku genetiku na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, čije je sjedište u Sarajevu, kaže da u prosjeku na ovom Institutu svako šesto testirano očinstvo bude negativno.
Čakareva kaže da je u 2018. godini u ovom institutu realizovano preko 70 zahtjeva za utvrđivanje očinstva.
“U odnosu na godinu prije, odnosno 2017. godinu, broj zahtjeva se neznatno povećao”, istakla je Čakareva.
Prema njenim riječima, u najvećem procentu testirana očinstva su pozitivna, odnosno testirani otac je biološki otac testiranog dijeteta, dok svaki šesti testirani otac nije biološki otac.
Zahtjeve za DNK analizu, naglašava Čakareva, podnose i muškarci i žene, ali i djeca.
“Zahtjeve podnose uglavnom djeca jer žele da saznaju da li su očevi njihovi biološki roditelji, te bake, djedovi i ostali članovi porodice koji učestvuju kao posrednici”, pojašnjava Čakareva.
Prema njenim riječima, analiza utvrđivanja očinstva košta 250 KM po jednom uzorku.
“Razlozi zbog kojih se traži analiza su različiti, ali najčešće je riječ o testiranju očinstva kako bi se ostvarilo pravo na alimentaciju i pravo na ostavštinu”, pojašnjava Čakareva.
Dodala je da su, takođe, česti zahtjevi za testiranjem različitih tipova srodstva, poput, braća/sestre, polubraća/polusestre, nećak(ka)/stričevi(tetke), unuci/bake(djedovi).
Kako kažu u ovom zavodu, muškarci većinom traže provjeru očinstva DNK analizom što se tiče privatnih zahtjeva.
“Kad su u pitanju žene, one u većem broju traže ove analize kada su u pitanju sudska vještačenja”, zaključili su u Zavodu.
(RTV Slon/Nezavisne novine)
MC
Objava Raste broj zahtjeva za DNK analizu pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.