Razgovori o izgradnji tvornice organskog gnojiva na području TK-a

peradari

Potencijalna izgradnja tvornice organskog gnojiva na području našeg kantona bila je tema današnjeg sastanka premijera Tuzlanskog kantona Bege Gutića i ministra razvoja i poduzetništva TK Nermin Hodžića sa predstavnicima Udruženja peradara u FBIH, Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju Kantonalne privredne komore Tuzla, te kompanija „Woodland” iz Drvara i „BIO.E” iz Italije.

Ovom prilikom predstavnici poljoprivrednika podsjetili su na problem s kojim se ova grana poljoprivrede susreće, a odnosi se na čišćenje i deponovanje izmeta. Kao rješenje za ovu problematiku istakli su mogućnosti izgradnje tvornice za preradu organskog gnojiva koja bi kao sirovinu koristila izmet od peradi iz lokalnih farmi. Današnjem sastanku prisustvovali su i predstavnici kompanija Woodland i Bio.E koje su zainteresirane za izgradnju ovog postrojenja. Kako je danas rečeno ukupna vrijednost ove investicije je oko 5,7 miliona Eura, a otvorenje ove tvornice značilo bi i otvorenje novih 30-tak radnih mjesta.

S obzirom da je od ukupno 236 farmi na području FBiH, njih 86 smješteno u našem kantonu, premijer Tuzlanskog kantona Bego Gutić izrazio je podršku realizaciji ovog projekta.

„Opredjeljenje Vlade Tuzlanskog kantona jeste da podržava i potiče sve nove investicije i otvaranje novih radnih mjesta. Osim deklarativne i političke podrške tu su i brojni projekti, realizirani u proteklom periodu, koji pokazuju i našu konkretnu podršku i pomoć”, rekao je premijer Gutić te se zahvalio investitorima na iskazanom interesu.

„Sve ono što je u nadležnosti djelovanja Vlade Tuzlanskog kantona naša podrška i pomoć su neupitni, a za sve ono što je u nadležnosti federalnih, državnih ili lokalnih nivoa vlasti, tu smo da vam budemo posrednik i partner” zaključio je premijer Gutić.

 

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.