Razorne posljedice granatiranja Kijeva (VIDEO)

Ruske snage sinoć su u raketnom napadu razorile shopping centar u Kijevu, koji se nalazi u rezidencijalnoj četvrti, i samo petnaestak kilometara od centra glavnog grada Ukrajine.

Službe su još uvijek na terenu, a do sada je pronađeno osam stradalih osoba.

U eksploziji su oštećeni i prostori obližnje škole i vrtića.

“Ono što je bilo središte trgovine i prometa – sada je potpuno devastirano”, pišu mediji.

“Ovaj napad na tržni centar nije slučajnost. Putin želi da izgladnjuje civile kako bi ih natjerao da vrše pritisak na svoje vođe. Umjesto toga, izvršimo pritisak na Putinovu Rusiju. Ako nastavite da poslujete s njima, imate krv na rukama”, napisao je gradonačelnik Kijeva.

Kličko uvodi policijski sat

Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko najavio je da će se u glavnom gradu Ukrajine ponovno uvesti 35-satni policijski sat.

“Od danas, 21. marta u 20 sati, uvodi se pojačani policijski sat. Trajat će do 7 sati 23. ožujka”, objavio je Kličko na Telegramu.

“Trgovine, apoteke, benzinske postaje, ustanove sutra neće raditi”, dodao je.

Građanima je poručio da ostanu u domovima ili u skloništima. Samo osobe s posebnim dozvolama moći će se kretati po gradu.

Zbog požara koji su izbili uslijed napada na Kijev, promatra se i onečišćenje zraka. Gradonačelnik savjetuje građanima da ne otvaraju prozore te da nose maske tipa FFP2 kada izlaze vani da bi zaštitili pluća.

The post Razorne posljedice granatiranja Kijeva (VIDEO) appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.