Reakcije / Žrtve genocida o hapšenju Dudakovića: Ovo je Dodikov nalog

Na hapšenje generala Armije Republike Bosne i Hercegovine Atifa Dudaković reagirali su iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida i Pokreta "Majke enklave Srebrenice i Žepe".

Saopćenje prenosimo u cjelosti:

"Tužilaštvo BiH, po nalogu Milorada Dodika, od 2008. godine u kontinuitetu poduzima radnje s ciljem promjene karaktera rata u Bosni i Hercegovini i relativizira uloga strana u sukobu.

Tužilaštvo sada uz pomoć v.d. glave tužiteljice Gordane Tadić i rukovodioca Odjela za ratne zločine Izeta Odobašića bez pogovora sprovodi politiku skovanu u kancelarijama Republike Srpske, a koja ima za cilj da procesuira cjelokupno rukovodstvo Armije RBiH.

Epilog takvog rada je hapšenje generala Armije Republike Bosne i Hercegovine Atifa Dudakovića.

Da su postojale i najmanje indicije o počinjenju ratnog zločina od strane Atifa Dudakovića, general bi bio procesuiran od strane Haškog tribunala. Umjesto da Tužilaštvo krene sa procesuiranjem lica sa A liste, najdogovornijih lica za počinjenje ratnih zločina, bave se podizanjem izmišljenih optužnica, kako bi udovoljili naredbama koje dolaze iz kabineta predsjednika RS.

Hamdija Abdić Tigar: Poraženi smo nakon rata, ovo odgovara političkim moćnicima

Umjesto hapšenja stvarnih ratnih zločinaca, od kojih se neki nalaze na najodgovornijim funkcijama u BiH, Gordana Tadić i Izet Odobašić krenuli su sa sprovođenjem revidirane Strategije za procesuiranje ratnih zločina koja očito ima za cilj prekrajanje istine o ratu u BiH.

Podsjećamo da smo na ovakve radnje upozoravali sve nadležne institucije.

Kroz aktivno praćenje rada Tužilaštva i VSTV-a ustanovili smo da koordinirano rade na obesmišljavanju uloge Odjela i Tužilaštva BiH.

Po uputstvima Beograda, uz nalog RS-a, strukture Tužilaštva BiH usmjerile su svoje snage da borbu za opstanak civilnog stavništva izjednače sa ratnim zločinom.

Upozoravamo Tužilaštvo da krene sa podizanjem optužnica protiv lica odgovornih za ubistva nekoliko hiljada civila u Srebrenici, Vlasenici, Zvorniku, Višegradu, Prijedoru, Ključu i drugim mjestima u kojima je zaistapočinjen ratni zločin. Neka pokažu minimum integriteta i autonomije u svom radu. Neka ne čekaju zeleno svjetlo iz Banja Luke kako bi se usudili raditi svoj posao", reakcija je iz Udruženjažrtava i svjedoka genocida i Pokreta Majke enklave Srebrenice i Žepe.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.