Prema posljednjim zvaničnim statističkim podacima, najviše prosječne plate u regionu su u Sloveniji i Hrvatskoj, a najniže u Makedoniji, Albaniji i Srbiji.
Prema posljednjim dostupnim podacima slovenačkog Statističkog zavoda, prosječna mjesečna neto plata u toj zemlji iznosi 1.108 eura. Istovremeno, to je jedina plata u zemljama u regiji koja premašuje “magični iznos” od 1.000 eura.
Prosječna plata u Sloveniji je dvostruko veća od prosječnih zarada u skoro svim zemljama regiona Balkana, isključujući Hrvatsku.
Poslije Slovenije slijedi upravo Hrvatska, još jedna članica Europske unije iz regiona, u kojoj, kako pokazuju zvanični podaci Državnog zavoda za statistiku, prosječna plata iznosi 6.470 kuna, odnosno 873,9 eura.
Potom slijedi Crna gora u kojoj je, prema zvaničnim podacima Zavoda za statistiku Crne Gore – Monstata, prosječna zarada bez poreza i doprinosa u julu 2019. godine iznosila 511 eura.
Najniže prosječne plate u regionu su zabilježene u Makedoniji i Albaniji, dok su Srbija i Bosna i Hercegovina malo iznad njih po pitanju novčanih primanja građana.
Naime, prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna mjesečna isplaćena neto plata u BiH za drugi kvartal 2019. godine iznosila je 918 KM, ili 469,3 eura.
Prema tome, prosječna plata u BiH je trenutno za oko 638 eura manja nego u Sloveniji, zemlji u kojoj radnici primaju najvišu prosječnu platu na Balkanu.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, prosječna neto plata u Srbiji u junu ove godine iznosila je 53.633, ili 454,7 eura.
Posljednji dostupni podaci Instituta za statistiku Albanije pokazuju da prosječna neto plata u toj zemlji iznosi 51.531 albanski lek, odnosno 423,1 euro.
I na samom kraju, najnoviji statistički podaci Zavoda za statistiku Makedonije su pokazali da je prosječna plata u toj zemlji u junu ove godine iznosila 25.205 denara ili 409,8 eura.
(Vijesti.ba / AA)
Objava Regija: Ubjedljivo najveće plate u Sloveniji pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.