Rekordan mjesec za tri aerodroma u BiH

Jul je, po pitanju putnika, bio rekordan mjesec za tri aerodroma u BiH, a jedino je mostarski “podbacio”, pokazuju podaci Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH.

Ukupno, svi zajedno bilježe porast broja putnika za 23.000, u odnosu na isti mjesec 2017. godine.

Kroz vrata banjalučkog aerodroma u julu je prošlo 3.109 putnika, što je porast od 22,7 odsto u odnosu na jul prošle godine, a što je ujedno i najveći julski uspjeh ovog aerodroma u posljednjoj deceniji.

Porast broja putnika prvenstveno se može gledati kroz čarter letove za Antaliju nekoliko puta mjesečno, a koji će biti aktuelni do 11. septembra. Kada je posjećenost u pitanju, ovaj objekat može očekivati još veći broj putnika od kraja oktobra, kada bi trebalo da zažive linije za Memingen, Stokholm i Brisel.

Tuzlanski aerodrom takođe bilježi dobre rezultate kada je broj putnika u pitanju. Sa 63.173 prevezenih 2017. godine, prošlog mjeseca je taj broj skočio na 67.413 putnika, a što je najviše kada je ovaj mjesec u pitanju od početka rada.

S obzirom na to da je od početka godine svaki mjesec bio rekordan, izvjesno je da će do kraja 2018. oboriti rekord po broju putnika u jednoj godini.

Aerodrom Sarajevo još ranije je saopštio kako je u julu opslužio rekordan broj putnika, blizu 160.000, tačnije 159.380.

“To predstavlja povećanje za 14 odsto u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Bitno je istaći da je ovim oboren rekord po pitanju broja opsluženih putnika u jednom mjesecu, najviše u istoriji aerodroma”, poručili su oni.

Mostar je jedini koji nije uspio da kompletira generalno pozitivne trendove. Sa 5.201 putnika, koliko je prevezeno u istom mjesecu prošle godine, u julu ove su pali na 3.173.

(RTV Slon/Akta)

The post Rekordan mjesec za tri aerodroma u BiH appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.