Tvrđava Gradina Srebrenik

Rijaset ne preporučuje odlazak na “sumnjive aktivnosti” Mekkija Torabija

Nakon brojnih rasprava oko toga da li su seanse Mekkija Torabija, na koje svakodnevno hrle hiljade građana BiH, ali i mnogi iz susjednih država, u skladu sa islamskim vjerovanjem, potražili smo stav Rijaseta BiH. Rečeno nam je kako opširan stav uskoro slijedi, ali kako fetva-emin izražava bojazan da se radi o obmani za lakovjerne.

"O spomenutom čovjeku nemamo dovoljno infromacija niti ga poznajemo, kao ni ono čime se bavi. Zato ne možemo preporučiti odlazak kod njega na nekakve iscjeliteljske seanse", kazao nam je Ekrem Tucaković, glasnogovornik Rijaseta Islamske zajednice u BiH. Pojasnio je kako se Rijaset do sada "nije određivao niti zauzimao stav o navodnom iscjeliteljskom radu Mekkija Torabija", ali da će u narednim danima izaći sa još jednim stavom o tom pitanju.

"Dr. Enes Ljevakovic fetva-emin Vijeća za fetve Rijaseta Islamske zajednice iskazao je sumnju u njegov način liječenja, izrazivši bojazan da se radi o obmani za lahkovjerne. On smatra da se radi o nejasnoj, sumnjivoj aktivnosti. Prema nekim saznanjima, značajan dio uleme u Maroku odbacio je njegovu metodu liječenja", kazao nam je Tucaković.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Jedan komentar

  1. Rijaset IZ i Cerić čim nemaju nikakve finansijske koristi od nekog u ovom slučaju od Marokanca odma ne preporučuju. Ne vidim nikakvu obmanu, čovjek ništa ne naplaćuje, čak je insistirao da se ne plaća ni voda niti ulaz u Zetru. Samo što je našim zinulo dupe za pare pa su odlucili, kad su prvi dan vidjeli kolko je ljudi doslo, naplacivati bar ulaz ako ovaj vec ne uzima pare ima ko hoće.

Komentariši