Sa zimskim računanjem vremena počinje i zimski obračun potrošnje električne energije, cijene ostaju iste

brojilo-struju-slika-21119339

S krajem ljetnog računanja vremena mijenjaju se i razdoblja dnevnih tarifnih stavova za obračun električne energije.

Zimsko računanje vremena u 2016. godini počinje 30.oktobra 2016. u 03 h 00 min i 00 s, tako što se pomicanjem za jedan sat unatrag vrijeme u 03 h 00 min i 00 s računa kao 02 h 00 min i 00 s.

S krajem ljetnog računanja vremena mijenjaju se i razdoblja dnevnih tarifnih stavova za obračun električne energije.

Tako će se od nedjelje, 30. oktobra struja obračunavati na slijedeči način:

Za domaćinstva koja posjeduju dvotarifna brojila, električna energija utrošena od ponedjeljka do subote u periodima od 00:00 do 07:00; od 13:00 do 16:00 i od 22:00 do 24:00 sati obračunavaće se prema manjim tarifama (MT). Nedjeljom se za ovu kategoriju potrošnje, manja tarifa primjenjuje cijeli dan.

Za kupce JP EPBIH iz kategorije ostala potrošnja na 0,4 kV naponu, električna energija utrošena od ponedjeljka do petka u periodu od 00:00 do 07:00 i od 22:00 do 24:00 sati obračunavaće se prema manjoj tarifni (MT).  Za ovu kategoriju potrošnje, manja tarifa se primjenjuje subotom i nedjeljom cijeli dan.

Formirana cijena je u skladu sa Odlukom Ferk- a sa 21. redovne sjednice na kojoj je data saglasnost na prijedloge cijena usluga javnog opskrbljivača za pružanje univerzalne usluge JP „Elektroprivreda HZHB“ d.d. Mostar i cijene usluge javnog opskrbljivača za pružanje univerzalne usluge JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo, odnosno po cijenovniku koji je na snazi od 01. 01. 2016. godine.

Kako  je potvrđeno u FERK-u u međuvremenu nisu stizali novi zahtjevi za davanje saglasnosti na izmjenu cijene električne energije.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.