Savez samostalnih sindikata BiH – Počela kampanja ‘10 za 1.000 KM’

Savez samostalnih sindikata BiH (SSSBiH) danas je započeo kampanju “10 za 1.000 KM” s ciljem da Vlada Federacije BiH donese odluku o definisanju najniže plate u Federaciji BIH koja, po mišljenju Saveza, treba biti 1.000 KM.

– Minimalna plata trebala bi biti zaštitna, a ne obračunska kategorija to jest iznos koji bi trebao dobiti svaki radnik čija obračunska plata iznosi manje od iznosa minimalne plate. Dakle, minimalna plata ne bi služila kao osnovica za obračun svih drugih plata – rekao je predsjednik SSSBiH Selvedin Šatorović danas na pres-konferenciji u Sarajevu.

Smatra da su i pored visokih obaveza poslodavci, za naše prilike, ostvarili veliku dobit što je, kako kaže, u najvećoj mjeri zasluga radnika.

– Prema podacima Finansijsko-informatičke agencije prihodi koje su firme u FBiH ostvarile prošle godine premašili su 49,5 milijardi KM, što je za oko 1,5 milijardi više nego u prethodnoj godini. Profitabilno je poslovalo 15.699 firmi u Federaciji ili 68 posto od ukupnog broja aktivnih firmi. Ove firme su prošle godine ostvarile oko tri milijarde KM čiste dobiti, što je 5,2 posto više nego u 2017. godini – rekao je Šatorović.

Povodom početka kampanje promovisan je spot u kojem je navedeno 10 razloga zbog čega najniža plata u Federaciji treba biti 1.000 KM. Istaknuto je da građani imaju pravo na kvalitetniji životni standard, dok cijena minimalne potrošačke korpe prosješno 2.000 KM.

Sa sadašnjim primanjima ne može se platiti ni pola porošačke korpe, smatraju u SSSBiH.

Minimalna plata u FBiH je 406,6 KM tako da od 2016. godine oko 260.000 radnika prima platu od 650 KM.

– To ne može pokriti ni trećinu potrošačke korpe. Spremnost poslodavaca da s radnicima podijele dio svog kolača skoro da ne postoji – istakao je Šatorović.

Objava Savez samostalnih sindikata BiH – Počela kampanja ‘10 za 1.000 KM’ pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.