Simon Coveney: “EU želi da vidi mir i stabilnost u BiH”

“EU želi da vidi mir i stabilnost u BiH”, izjavio je ministar vanjskih poslova Irske Simon Coveney.

On je novinarima u Briselu, gdje se danas održava sastanak šefova diplomatija bloka, rekao da EU želi da se usaglase i sprovedu pune reforme izbornog zakonodavstva u BiH, kako bi se pomoglo da se održe izbori koji će omogućiti formiranje organa vlasti koji će moći da funkcionišu.

“Želimo mir i stabilnost u BiH i mislim da će reforme svakako pomoći da se to desi”, istakao je Coveney.

Ministar vanjskih poslova Austrije Alexander Schallenberg rekao je da BiH i Balkan “ne smiju postati igralište za aktere izvan Evrope”.

Shallenberg je ocijenio da član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i zvaničnici RS-a daju izjave u kojim se, kako kaže, “igraju integritetom BiH”, što je “neprihvatljivo”.

Situacija u BiH jedna je od tema današnjeg sastanka ministara vanjskih poslova EU.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i sigurnost Josep Borrell izjavio je prije početka sastanka da ministri moraju donijeti odluke kako bi se izbjegao raspad BiH.

U internom dokumentu EU navodi se da bi Unija trebala da razmotri uvođenje sankcija Republici Srpskoj i da uskrati finansijsku podršku ako kriza u toj balkanskoj zemlji nastavi da se pogoršava. Iako većina zemalja želi da uvede sankcije Dodiku, Mađarska, Hrvatska i Slovenija su protiv toga i vjerovatno će odbaciti svaki pokušaj uvođenja restriktivnih mjera Dodiku, prenosi Srna.

AP podsjeća da je Rusija pružila podršku Dodiku i njegovim saradnicima.

The post Simon Coveney: “EU želi da vidi mir i stabilnost u BiH” appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.