Slučaj “Murex”: Osam godina i pet mjeseci zatvora za Omera Đikanovića

Tročlano sudsko vijeće Kantonalnog suda u Tuzli danas je u presudi Đikanoviću navelo kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci zbog počinjenja krivičnog djela teške krađe te osam godina zbog počinjenja krivičnog djela paljevina. Nakon toga izrečena mu je jedinstvena kazna zatvora u trajanju od osam godina i pet mjeseci.

Kako je istaknuto, Đikanović je kriv jer je 17. septembra prošle godine u periodu između 18 i 20 sati i 40 minuta izvršio pljačku kompanije Murex, a nakon toga podmetnuo požar u kojem je prouzrokovana šteta od skoro četiri miliona KM.

On je radeći kao čuvar u Murexu, uz pomoć različitog alata otvorio metalnu kasu iz koje je otuđio 10.000 konvertibilnih maraka. Potom je otišao u drugu prostoriju takozvani biro u kojoj je iz ladice uzeo 750 KM, da bi se onda zaputio u prostoriju računovodstva iz koje je otuđio metalni sef sa 3.300 konvertibilnih maraka. Na takav način on je prisvojio 14.050 KM.

Nakon izvršenja ovog krivičnog djela on je na plinsku bocu stavio plamenik i postavio ga između drvenih greda, upalio ga i izazvao požar u objektu u kojem je uništena roba u prijavljenoj vrijednosti većoj od milion KM.

Također je izazvana šteta na samom objektu, kao i opremi koja je procijenjena na skoro tri miliona KM.

Nakon počinjenja krivičnog djela Đikanović se dao u bijeg sa službenim automobilom Renault Megane koji je na području Višegrada pronađen 21. septembra.

Nedugo nakon toga, slobode je lišen i Đikanović koji je na prvom ročištu u Kantonalnom sudu u Tuzli priznao krivicu.

U kaznu zatvora Đikanoviću će biti uračunato provedeno vrijeme u pritvoru.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.