Profesor Kešetović je pojasnio koje tri teme su bitne u lokalnim izborima sa njegove tačke gledišta:
Tri teme su danas aktuelne u predizbornoj priči 2020. godine grada Srebrenika:
1. Vodoopskrba i vodozaštita
2. zbrinjavanje i tretman otpada
3. putna infrastruktura
Rekli bi da se radi o komunalnom sektoru ili komunalnoj infrastrukturi.
Odgovor na ova pitanja nema aktuelna vlast jer je pokazala u prethodnom mandatu da to ne znaju niti mogu riješiti.
Pogriješio bih kada bi rekao da to ne žele riješiti.
Pođimo redom.
Prvo vodoopskrba i vodozaštita. Parcijalna rješenja od velikih poplava 2014. godine u regulaciji rijeka i riječnih korita su pokazala katastrofalne posljedice poplavama na području Špionice u 2020. godini i velikih rizika na cijelom toku rijeke Tinje od ušća do Ormanice.
Snadbjevenost pitkom vodom mjesnih područja Tinje i Dubokog Potoka postaju alarmantna , a pokušavaju se riješiti sa projektima koji nemajuju potpunu tehničko - ekonomsku elaboraciju.
Drugo, što bi moglo biti i prvo , po obimu složenosti to je problem zbrinjavanja smeća.
Kolateralna šteta nesposobnosti aktuelne vlasti je JP " Komunalno" koje je postalo " žarište, političkih, vlasničkih i interesnih sučeljavanja.
Instrumentalizacija se ogledala u čestim štrajkovima pri čemu se primat daje socijalnom statusu zaposlenih a zapostavljaju se ogromne štete koje trpe građani.
Nesposobnost javne uprave da rješenja ponude na verifikaciju Gradskom vijeću , ostavlja na
"mrtvoj tački" ključne probleme koje trpe građani: čistoća grada, kvalitet vazduha, javne površine, parking i pijačni prostori, opskrba toplotnom energijom, gradska groblja.
Aktuelna javna uprava , sa svojim neefikasnim i skupim administrativnim aparatom, nije sposobna da kreira kvalitetna rješenja.
Treće, i po prioritetu bitno , rješava se na skup i nesistemski način. Javna uprava je pribjegla najgorem rješenju. Izvršila je popis želja i stavila u funkciju svoje izborne aktivnosti.
Umjesto " rupa" na putu i lošeg asfalta ostati će devastirani budžet i potraživanja koja najčešće završavaju aneksima i dodatnim zateznim kamatama. Stalnu praksu finansijskih dubioza nije moguće prikriti " virtualnim budžetom" koji se pumpa fiktivnim prihodima i kreditnim zaduženjima.
Iz cjelokupne priče ostaju najveći problemi koju ne može riješiti javna uprava koja je iste probleme i generirala.
Na bazi procjene koju sam lično pravio 2016. godine , kada je aktuelni gradonačelnik dobio veliku podršku građana, gubitci novčanih sredstava koji bi se mogli pretvoriti u investicioni potencijal su 5 miliona KM godišnje ili 20 miliona za 4 godine.
Stanje se do danas nije promijenilo i gore je uslijed gubitaka i izgubljenih sudskih sporova.
Polovina sredstva se odnosi na javni komunalni sektor javnih preduzeća i javnih ustanova, a polovina na plate neunčikovite administracije, troškove i pogrešno usmjeravanje novca. Finansijski kapacitet budžeta u četvorogodišnjem mandatu od oko 50 miliona KM je sasvim dovoljan da generira razvoj i ulaganje iz raznih izvora u duplom iznosu za projekte koji bi imali ekonomsko opravdanje u narednih 5 do 10 godina.
Da zaključim. Javni novac i javne potrebe su skladu samo onda kada zadovolje osnovne principe: opštosti, prioriteta, štednje i efikasnosti. S toga pokušaji aktuelne vlasti i predlagača, aktuenog gradonačelnika , da dubioze prekrije sa budžetom u 2020. godini sa 20 miliona KM , od čega su realni izvori 10 miliona, je čista fikcija/ obmana da se neselektivno rasipa i troši kako bi se eventualno dobio novi mandat.
Cijenu mandata bi platili građani a za uzvrat ne bi dobili ništa.
S toga su gradu Srebreniku potrebne nove javne politike sa sposobnom javnom upravom. Očito da se aktuelna javna uprava predstavlja lažno.
Na građanima je da ovaj puta ne učine grešku.