Tvrđava Gradina Srebrenik

Srebrenik.ba: Eko-zeleni, privrednici, planinari, lovci… sprečavaju ekocid

Objavljivanjem Javnog poziva u Službenom listu FBiH, u kojem se traži najpovoljniji izvođač sječe šume na planini Majevici, a koji je raspisalo JP „Šume Tuzlanskog kantona“, bio je povod održavanja press-konferencije nekoliko udruženja s područja općine Srebrenik. Osman Gavranović, predsjednik udruženja „Eko-zeleni“ kazao je između ostalog: -U posljednje dvije-tri godine vrši se redovna sječa šume na Majevici i mi želimo da tome stanemo u kraj. Ovdje u javom pozivu se spominje 5.500 metara kubnih da će se isjeći, ali mi smatramo da bi se isjeklo znatno više, kazao je Gavranović. U ime Udruženja privrednika, novinarima se obratio njihov predsjednik Mirza Ordagić, koji je rekao: - Ovom press-konferencijom želimo da animiramo i izvršnu i zakonodavnu vlast da se aktivnije uključi u očuvanje Majevice, koja u posljednje vrijeme ima dosta problema i sa divljim deponijama. Hasan Sarajlić u ime Lovačkog društva „Majevica“ je kazao kako je naša Majevica jedino turističko blago i da je moramo sačuvati, te da ne smijemo dopustiti neplansku sječu šume. Na ovoj pressici, pojavili su se i predstavnici „Šuma TK“, a direktor šumskog privrednog gazdinstva Majevičko-organizaciona jedinica Srebrenik, Najil Buljubašić je rekao: -Smatram da smo mi iz „Šuma TK“ ali i privrednici, zatim lovci, planinari, eko-zeleni potpuno na istom putu i da se i mi također zalažemo za sprečavanje nelegalne sječe šume. Mi imamo svoje kratkoročne i dugoročne planove i na osnovu njih djelujemo i radimo. O svom djelovanju obavještavamo lokalnu zajednicu. Zasigurno smo oni koji najviše vode brigu o planskoj sječi šume, a pozivam sva ova udruženja koja su danas došla ovdje, da se zajednički udružimo u borbi protiv nelegalne sječe šume, koje naravno ima i mi se protiv toga moramo boriti, kazao je Buljubašić.

(Preneseno sa Srebrenik.ba - oficijelne opcinske stranice)

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši