Srebrenik – Dan poslije

poplave cetrvrta

Srebrenik se juče i sinoć suočio s vodenom katastrofom neviđenih razmjera. Prvi put je zabilježeno prelijevanje rijeke Tinje preko Koprića mosta. Prvi put je zabilježen nivo od preko 5 metara. Teško je izdvojiti najugroženije dijelove koji su sinoč proživljavali dramu. Od tunela Ormanica do Jasenice. Sve je, ili poplavljeno ili ugroženo klizištima. Na stotine stambenih, privrednih i drugih objekata izgubilo je bitku s vodenom stihijom. Pod vodom su i područja koja nikada nisu plavljena. Vodena bujica odnijela je ili oštetila brojne mostove i puteve. Stanovnici su u šoku. Štete su nezapamćenih razmjera. Potočići su se u nekoliko trenutaka pretvarali u rijeke koje su nosile sve pred sobom, a Tinja prava neman koja je pokazala snagu, za koju nismo znali da ima. Svi mole za pomoć. Najpotrebnija je teška mehanizacija, za koju mole na sve strane, s obzirom da su aktivirana stara, a pokrenuta i brojna nova klizišta. Jutros je nivo 2, 60 metara, s tendencijom daljeg opadanja, ukoliko ne bude novih kišnih padavina. Uz činjenicu da, na svu sreću, nije bilo ljudskih žrtava, to je za sada jedina svijetla tačka u ovom sumornom danu.

poplave cetvrtak
RadioSrebrenik.ba - Senada Imsirovic

poplave_1 poplave_2 poplave_3 poplave_4 poplave_5 poplave_6 poplave_7 poplave_8 poplave_9 poplave_10 poplave_11 poplave_12

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.