Srebrenik: Demobilisani borac izvršio samospaljivanje

kemal-avdic kemal-avdic

Naime, demobilisani borac "Slanjanske čete" Kemal Avdić nakon nekoliko dana štrajka ispred zgrade Opštine, pokušao je da se samospali.

Kemal živi sa suprugom i sinom u Srebreniku. Nije zaposlen ni on ni supruga. Jedva sastavlja kraj s krajem. Krov nad glavom dobio je zahvaljujući dobrim ljudima.

Kemal je tri dana tražio svoju pravdu ispred Opštine u Srebreniku štrajkujući glađu. Četvrti dan je digao ruke na sebe.

Zadobio je opekotine i smješten je na UKC Tuzla.

Nažalost BiH je puna sličnih primjera. Obespravljeni borci nisu dobili adekvatan tretman kakav su zaslužili. Dok su jedni u Srebreniku poput Ibre Salihovića dobili kuću u Centru Srebrenika, koju renta za nekoliko hiljada maraka mjesčno, zatim stan kao i posao za suprugu u Opštini, demobilisani borci nemaju za koru hljeba.

Kemala je na ovaj čin natjerala nužda i nepravda.

Vjerujemo da će vlast u BiH, posebno ministarstvo za boračka pitanja kao i boračke organizacije učiniti nešto više kako bi demobilisani borci barem dobili priliku da rade i da mogu prehraniti svoju porodicu.

Srebrenik, Tuzlanski kanton ali i BiH je puna Kemala. Ko je sljedeći?

IZVOR: pressing.ba

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.