Toplifikacija Srebrenika
Toplifikacija Srebrenika

Srebrenik: Projektom toplifikacije grada do smanjenja zagađenja zraka

U užem gradskom području Srebrenika intenzivirani su radovi na jednom od najznačajnijih projekata, projektu toplifikacije i priključenja stambeno-poslovnih objekata na jedinstveni sistem grijanja.
Realizacijom pomenutog projekta, čija je okvirna finansijska vrijednost oko 315.000KM, znatno će se smanjiti zagađenost zraka, ali i smanjiti troškovi toplotne energije za korisnike koji budu priključeni na gradski sistem grijanja, kaže gradonačelnik Srebrenika Nihad Omerović. 
"Ovo je najbitniji projekat za uže gradsko područje Srebrenika u ovoj godini. Finansijska konstrukcija za projekat toplifikacije grada je zatvorena i finansijska sredstva su već na namjenskom računu budžeta Grada Srebrenika. Osnovni izvor finansiranja je Grad Srebrenik, uz još nekoliko izvora finansiranja" - kaže Omerović.


On napominje da je Srebrenik jedini grad unutar BiH koji je bio učesnik međunarodnog Compose projekta te su na određene načine koristili benefite pomenutog projekta:
"Sva projektno tehnička dokumentacija koja podrazumijeva ovu fazu toplifikacije urađena je iz finansijskih sredstava Compose projekta" - kaže gradonačelnik Omerović.


Fahrudin Karić, koordinator projekta pojašnjava da je plan uvezati dva proizvodna kapaciteta, jedan koji je trenutno nedovoljno iskorišten i buduće kotlovsko postrojenje koje će biti smješteno u Domu kulture. Sve pomenuto rezultirat će povećanjem pouzdanosti u isporuci toplotne energije, smanjenja troškova proizvodnje toplotne energije i u konačnici, smanjenjem troškova grijanja poslovnih i stambenih objekata u Srebreniku.


"Cijena priključka je simbolična, što je pokazatelj istinske želje opštine da se taj sistem što brže razvije i ona iznosi 5KM po metru kvadratnom. Cijena isporučene toplotne energije je 2KM po kvadratnom metru a ako korisnik ima ugrađen mjerni uređaj cijena je niža, otprilike nekih 1,60KM po m2" - navodi Karić.


Prema planu, radovi na sistemu toplifikacije trebali bi biti završeni do oktobra, što znači da bi već od ove grijne sezone stepen zagađenja zraka iz individualnih kotlovnica u Srebreniku trebao biti znatno smanjen.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.