SREBRENIK: Više od 20 objekata oštećeno usljed zemljotresa, hitno traže odgovor od seizmološke službe

Prema izvještaju Evropskog seizmološkog zavoda, zemljotres koji se dogodio u petak jačine 4,7 stepeni po Rihteru dogodio se šest kilometara od Mramora, na dubini od 10 kilometara, a uzrokovao je i nekoliko manjih materijalnih šteta na stambenim objektima i starijim zgradama na području Tuzlanskog kantona.

Služba civilne zaštite Srebrenik dobila je 24 prijave o pričinjenoj šteti od zemljotresa, od kojih su 23 stambena objekta i jedan objekat pravnog lica. Šef Službe civilne zaštite Srebrenika, Nermin Jašarević za Kameleon ističe kako je riječ o starijim objektima ili dogradnjama.

„Objekti stare gradnje bez odgovarajuće konstrukcije. Uglavnom se radi o odžacima koji su pali na krovove i polupali crijep i dograđeni objekti koji uvijek pokazuju pukotine i još sada nakon ptresa su dodatno pokazali pukotine. 23 stambena objekta, a jedan je pravno lice. Komisija je zaprimila na obrascima propisanim metodologijom i izlazi već sutra na teren da procjeni štete.“ ističe Nermin Jašarević, šef Službe civilne zaštite Srebrenik

Nermin Jašarević ističe da su ovi učestali zemljotresi na području općine Srebrenik podigli strah i paniku na veći nivo među građanima i da hitno traži odgovor od sektora za seizmologiju.

„Mi smo poslali dopis Federalnom hidrometeorološkom zavodu, sektor seizmologiju, da se očituju po ovoj situaciji što u posljednja dva mjeseca drma područje TK, posebno područje  općine Srebrenik.  Nama je više preko glave da oni samo registruju jačinu zemljotresa. Mi hoćemo da znamo šta nas očekuje u bližoj, srednjoj i daljoj budućnosti, da možemo preduzimati neke mjere kako bi se ljudi zaštitili, jer ovdje već panika i strah vladaju. Hoću pismeni dokaz da ja mogu saopštenje građanima pustiti. Nas nije, pa hajde jednom u deset godina drmalo. Ako je 4,7 stepeni po Rihteru, onda ovo već ide na 6. stepen Merkalija. Situacija je ozbiljna, na 7. i 8. već počinje rušiti…“ naglašava Jašarević

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.