Tvrđava Gradina Srebrenik

Srpskim huliganima petogodišnja zabrana ulaska na sve stadione

Osmorici srpskih navijača koji su divljali u Đenovi i uhapšeni 12. oktobra, na utakmici Italija - Srbija, izrečena je petogodišnja zabrana ulaska na stadione širom svijeta, javila je Radio-televizija Srbije.

To je prva izrečena mjera srpskim navijačima, koji se nalaze u zatvoru u Đenovi i čekaju ishod sudskog procesa koji se vodi protiv njih, nakon što je sud prolongirao odluku i zatražio dodatno vrijeme da bi kompletirao informacije o huliganima na osnovu kontakata sa srpskim državnim organima.

Izgrednici su, prema sporazumu o priznanju krivice koji je sud odbacio, mogli da dobiju kaznu od dvije godine zatvora. Ta kazna bila bi zamijenjena protjerivanjem i zabranom ulaska u Italiju u narednih 10 godina. Pošto je sudija odbio taj sporazum, navijačima prijeti sudski proces i, vjerovatno, kazna zatvora od četiri godine sa mogućnošću uvećavanja za jednu trećinu, zbog otežanih okolnosti pod kojima je krivično djelo izvršeno.

Osmorica srpskih navijača uhapšena su odmah poslije prekida utakmice Srbija-Italija u Đenovi, gdje su izazvali seriju incidenata na stadionu i oko njega, a prije utakmice su upali i u autobus srpske reprezentacije i napali golmana Vladimira Stojkovića.

Izgrednici su zapalili autobus u ograđenom dijelu stadiona, gdje ih je policija smjestila, a u kanonadi kamenica, polomljenih flaša i dimnih bombi povrijeđeno je 25 osoba, piše list "Blic".

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši