SSS BiH: Još nemamo definisanu najnižu cijenu rada

Upravni odbor Saveza samostalnih sindikata BiH (SSSBiH) zaključio je na sjednici u Bihaću da su ciljevi i zadaci koji su postavljeni kao prioritetni na vanrednom kongresu, tačnije utvrđivanje najniže cijene rada i usvajanje zakona o zaštiti na radu, djelimično ispunjeni.

Na sjednici je analiziran rad Saveza u posljednjih godinu dana koliko je prošlo od održavanja vanrednog kongresa SSSBiH.

”Dok je zakon o zaštiti na radu usvojen, koji svakako može biti kvalitetniji, još nemamo definisanu najnižu cijenu rada. Uspjeli smo to pitanje staviti u žižu javnosti i nadamo da će to ubrzati cijeli taj proces”, navode iz SSSBiH, te dodaju da se više moglo uraditi u vezi zakona o štrajku i zakona o uvezivanju radnog staža, za šta je potrebna spremnost predstavnika izvršne i zakonodavne vlasti u Federaciji BiH da se konkretno pozabave tom problematikom.

Tokom dvodnevnog boravka u Unsko-sanskom kantonu, rukovodstvo i članovi Upravnog odbora SSSBiH su se sastali se premijerom tog kantona Mustafom Ružnićem, a poslije toga su posjetili i proizvodne pogone mljekare Meggle Bihać i Bihaćke pivovare.

U okviru obilježavanje godišnjice od održavanja vanrednog kongresa, Savez samostalnih sindikata BiH je štampao bilten koji je putem granskih sindikata dostavljen svim sindikalnim podružnicama koje su u članstvu SSSBiH, saopćeno je iz Saveza samostalnih sindikata BiH.

Objava SSS BiH: Još nemamo definisanu najnižu cijenu rada pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.