Šta donosi Zakon o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica?

Usvajanjem novog prijedloga Zakona, borcima su osigurani povoljniji uslovi i prioritet pri zapošljavanju, pomoć u slučaju smrti, novčana naknada, prijevremeno penzionisanje i duži godišnji odmor po osnovu učešća u Oružanim snagama. Ministarstvo finansija FBiH zaduženo je da pripremi rebalans budžeta za 2019., a s ciljem da se Zakon počne provoditi od 1. jula ove godine.

“Intencija ovog zakona je da se posebno povede računa o demobilisanim braniocima koji imaju 57 godina i više, a nisu ostvarili pravo na penziju, dakle ovim zakonom će biti obuhvaćeno oko 20.000 demobilisanih branilaca, koji su u tom stanju jer nemaju dovoljno godina staža” – istakao je Salko Bukvarević, federalni ministar za boračka pitanja.

Prethodno je u februaru Zastupnički dom Parlamenta FBiH usvojio Nacrt zakona o pravima demobilisanih boraca. U međuvremenu je formirana radna grupa u kojoj su se našli predstavnici demobilisanih boraca kao i borci koji su protestvovali ispred nekadašnje zgrade Vlade u Sarajevu, maloljetni dobrovoljci, te desetorica predstavnika Vlade i Ministarstva boraca.
“Zahtjev boraca je da se ne usvajaju dodatni amandmani koji bi opteretili Zakon. Dva glavna preduvjeta smo ispunili. Definitivno je da će se objaviti registar na stranici Ministarstva, a pronašli smo i način za egzistencijlnu naknadu za branitelje. Potrebno je izbjeći politikanstvo” – kazao je Salko Bukvarević, federalni ministar za boračka pitanja.

Za provedbu Zakona potrebno je dodatnih 50 miliona maraka na godišnjem nivou. Ukoliko Zakon zaživi od 1. jula, za 2019. trebat će 25 miliona maraka. Sada je na Parlamentu da odradi svoj dio posla.

DK

Objava Šta donosi Zakon o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica? pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.