Stićenici “Sela mira” Turija raspust provode u Italiji

Štićenici “Sela mira” Turija i ove godine boravit će tokom ljetnog raspusta u Italiji kod svojih kumova, a zahvaljujući Humanitarnom udruženju “Luciano Lama” koji ovaj projekat uspješno sprovodi već duži niz godina.
Prema riječima direktora Osmana Pozderovića, ovo je 37. put da njihovi štićenici odlaze u Italiju, gdje imaju priliku da se međusobno druže i steknu nova iskustva.

-Za osmnaest godina koliko postojimo i radimo, ovo je 37. put da djeca odavdje idu u Italiju na ljetni raspust. Iz našeg “Sela mira” ove godine ide 29 štićenika, te petero djece iz mjesne zajednice Turija. Imamo velikog uspjeha iz tog razloga što nam se dosada nikada nije desio neki incident na putovanju do Sicilije i nazad. Ovo je jedan jako dobar projekat gdje jedno dijete boravi u jednoj porodici i gdje ima priliku u kratko vremenu naučiti i talijanski jezik, kazao je Pozderović.

Pino Kastelano iz HO “Luciano Lama”, danas je sa svojim saradnicima boravio u posjeti “Selu mira”, Turija dok će u narednim danima, posjetiti i druge domove širom BiH.
-Došli smo da obiđemo djecu i njihove domove, a obilazimo ovom prilikom i cijelu BiH kako bismo se organizovali i pozvali djecu da sa nama odu u Italiju. Inače, u posljednjih 25 godina, koliko ova organizacija postoji, u Italiji je boravilo oko 7.550 djece iz BiH od čega su neki i ostali, ističe Kastelano.
Ukupno trideset i četvero dječeka i djevojčica iz Turije svoj ljetni raspust provest će u Italiji, a među njima su Emrah Radović i Dževad Medinić, koji ovo putovanje iščekuju sa nestrpljenjem. -Ja već nekih jedanaest godina idem u Italiju, a najviše me impresionirala ljepota tog mjesta, odmor i ovo je zaista jedan od boljih raspusta koje djeca mogu imati, kazao je Radović.
-Ovo mi je trineasti put. Tamo je mnogo lijepo, a putujemo u grad Sirakusa gdje idemo na more i obilazimo druga mjesta. Kumovi sve djece su dobri, pružaju nam ljubav i vole nas puno, a za nas pripreme lijep boravak, dodaje Medinić.
Inače, u četvrtak u večernjim satima djeca će otputovati za Italiju zajedno sa štićnicima nekoliko bosanskohercegovačkih domova iz Doboja, Zenice, Sarajeva, Mostara i Banjaluke.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.