Stigla je prognoza do kraja mjeseca: Evo kakvo nas vrijeme očekuje za 1. maj

Gotovo je sa žutom kišom, koju je na Balkan donio ciklon sa juga, tvrde meteorolozi. Južno strujanje vazduha donijelo je pijesak iz Sahare sa kojim se kiša mješala, zbog čega su ostajali prljavi tragovi na automobilima, klupama i ostalim javnim površinama.

 

Meteorolog iz Republičkog hidrometeorloškog zavoda, kaže da je sa “žutom kišom” završeno, jer se promijenio smjer strujanja vazduha, pa sada struji jugoistočno, prenosi Blic.rs.

– “Žuta kiša” je uobičajena pojava koja ne šteti zdravlju građana. Vjetar donosi sitan pijesak i prašinu iz sjeverne Afrike ka teritoriji gdje je ima oblaka i kiše, pa padavine spiraju te čestice koje padaju po krovovima, automobilima, drveću. To može da se dogodi i zimi, kada se može uočiti “žuti, crveni snijeg” – objašnjava meteorolog Todorović.

Kako objašnjava kišu, odnosno pljuskove možemo očekivati još danas i sutra, a od četvrtka slijedi razvedravanje.

– U četvrtak možemo očekivati oko 18 stepeni, a onda od petka pa narednih sedam dana biće sunčano i toplo vrijeme. Možemo očekivati da će temperatura biti od 20 do 26 stepeni. I tako sve do 27. aprila – najavljuje Todorović.

Prema dugoročnoj prognozi već od subote, 28. aprila počeće opet period u kome će biti kišovito i oblačno. Takvo tmurno vrijeme moglo bi da se zadrži i za 1. maj, što bi mnogima moglo da pokvari planove za opuštanje u prirodi, najavljuju meteorolozi.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.