Stručnjaci analiziraju Putinove snimke: Da li ima Parkinsonovu bolest?

Otkako je počela ruska invazija na Ukrajinu čini se da su mnogi od običnih građana na društvenim mrežama do političara, medija i profesora, zabrinuti za zdravlje ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Ali jedan važan glas je nedostajao u naletu članaka i diskursa koji spekulišu da Putin ima Parkinsonovu bolest iili rak štitne žlezde, a to su medicinski stručnjaci.

Naduto lice

Na snimku na kojem se pojavio sa ruskim ministrom odbrane Sergejem Šojguom, Putin je prikazan kako se drži rukom za sto i kako lupka nogom o pod. Lice mu naduto, a on djeluje kao da je cijelim tijelom utonuo u stolicu u kojoj je sjedio.

Snimak je podstakao brojne komentare, uključujući i onaj bivše poslanice Konzervativne partije Velike Britanije Luiz Menš, da na Tviteru izvuku zaključak da ruski predsjednik ima Parkinsonovu bolest.

Tu tvrdnju su takođe iznijeli i brojni britanski tabloidi. Ove tvrdnje komentarisali su brojni profesori, stručnjaci za govor tijela i politički stručnjaci, međutim nigdje nije bilo riječi nekog doktora.

Mišljenje neurogenetičara

To vjerovatno nije slučajnost.

“Malo je vjerovatno da će pravi neurolozi komentarisati jer su naučeni da ne komentarišu ljude koji nisu njihovi pacijenti,” rekao je za DW Džon Hardi, neurogenetičar sa britanskog Instituta za istraživanje demencije.

Ističući činjenicu da je on neurogenetičar, a ne neurolog, Hardi je podijelio svoje mišljenje o Putinovom stanju kao nekoga ko je proučavao bolesti mozga.

“Po mom mišljenju nema znakova Parkinsonove bolesti. Nije izgledao dobro… ali nema Parkinsonovu bolest,” rekao je.

The post Stručnjaci analiziraju Putinove snimke: Da li ima Parkinsonovu bolest? appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.