S druge strane, protekli mjesec bio je topliji i od jula 2016. godine kada je svijet bio u jeku jednog od najjačih takozvanih El Nino događaja koji su zabilježeni. Inače, El Nino događaje karakteriše zagrijavanje okeanskih voda koje ima izražen efekat na povećanje prosječne temperature Zemlje.
Iako su u prvom dijelu 2019. godine bili slabi El Nino događaji, ekstremne julske temperature povećale su temperaturu okeana.
“Dok je juli inače najtopliji mjesec u godini širom svijeta, sudeći prema našim podacima, ovogodišnji juli bio je najtopliji mjesec od početka mjerenja temperatura. Uz stalne emisije stakleničkih plinova i porast globalne temperature, u budućnosti ćemo imati još obaranja rekorda”, kazao je Jean-Noel Thepaut, šef Evropskog program klimatskih promjena.
Prema ovom programu, 2015. i 2018. bile su najtoplije godine do sada, dok su u aprilu i maju ove godine izmjerene najviše temperature, zajedno uz juli koji je oborio sve rekorde.
Prema najavama meteorologa, moguće je kako će 2019. godina oboriti i rekord najtoplije godine.
Međuvladina radna skupina UN-a za klimatske promjene prošle godine upozorila je kako imamo vremena do 2030. godine da izbjegavamo katastrofalne nivoe globalnog zagrijavanja te je pozvala vlade da ispune svoje obaveze u okviru značajnog Pariskog sporazuma iz 2015. godine.
Gotovo 200 zemalja i Evropska unija obavezali su se da će u okviru Pariskog sporazuma držati globalnu temperaturu ispod dva stepena celzija.
Podaci za juli s rekordnim temperaturama dolaze nakon što su intenzivni toplotni valovi pogodili brojne gradove širom svijeta.
The post Temperature u julu ove godine oborile rekord iz 2016. godine appeared first on Kameleon M&M.