Turska televizija iz budžeta u FBiH “izvukla” skoro milion KM, od Veleža više dobila samo SDA

Više od devet i po hiljada udruženja u Federaciji BiH, tačnije njih 9.576, povuklo je iz raznih budžeta 113,6 miliona KM, podaci su Finansijsko-informatičke agencije u Federaciji BiH (FIA).

Najvećim dijelom se finansiraju iz budžeta sa lokalnog nivoa (općine, kantoni…), a najviše novca iz budžeta dobijaju političke stranke, sportski klubovi, boračke organizacije i vjerske zajednice.

Kao i svake godine, na vrhu liste nalaze se političke organizacije.

Tako je i 2021. godine najviše novca iz budžeta dobila SDA Sarajevo i to preko tri miliona KM. U podacima koje je objavila dalje slijede FK Velež sa 2,4 miliona KM, te stranke HDZ BiH sa 2,1 milion KM i SDP BiH 1,7 miliona KM.

Za političke organizacije se zna da iznos novca dobijaju na osnovu broja mandata u skupštinama i parlamentima, dok se nameće logično pitanje iz kojeg razloga su domaće vlasti sa različitih nivoa u FBiH turskoj nacionalnoj televiziji s predstavništvom u BiH dale skoro milion KM te da li više novca nisu zaslužile domaće kompanije.

Na listi se u proteklih nekoliko godina pojavljuju uglavnom ista udruženja, ali i strana predstavništva.

Između ostalih tu su Turkiye Radyo Televizyon Kurumu Republika Turska – Predstavništvo TRT-a u BiH koje je povuklo iz budžeta 909.626 KM, ali i Bosanskohercegovačka željeznička javna korporacija osnovana za zajedničku dobrobit Federacije BiH i Republike Srpske kako bi uspostavila institucionalizovanu saradnju među entitetima.

Značajna sredstva dobio je veliki broj boračkih udruženja i saveza, a za razliku od prethodnih godina, na ovogodišnoj listi uglavnom dominiraju sportska udruženja.

Ovo je 100 udruženja koja su dobile najviše novca iz budžeta Federacije BiH:

The post Turska televizija iz budžeta u FBiH “izvukla” skoro milion KM, od Veleža više dobila samo SDA appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.