U 2017. granicu BiH ilegalno pokušale preći 172 osobe

Granična policija BiH evidentirala je u prvih šest mjeseci ove godine 155.695 osoba iz zemalja visokog migracionog rizika, što je povećanje za 4.031 osobe ili 2,66 posto u odnosu na isti period prošle godine, kada ih je bilo 151.664.

Načelnik Kabineta direktora Granične policije BiH Radiša Samardžija rekao je da je u BiH ušlo 80.668, a izašlo 75.027 državljana iz zemalja visokog migracionog rizika što predstavlja razliku od 5.641 osoba.

U ovom izvještajnom periodu u odnosu na prethodnu godinu evidentirano je povećanje razlike broja izlazaka u odnosu na ulaz za 75 osoba ili 1,35 posto.

“Evidentno je da je broj ulazaka u BiH lica iz zemalja visokog migracionog rizika za prvih šest mjeseci ove godine povećan za 2.053 lica ili 2,61 posto, a broj evidentiranih izlazaka iz BiH ovih lica povećan je za 1.978 lica ili 2,70 posto”, navodi Samardžija.

On kaže da je najveća razlika ulaz/izlaz evidentirana kod državljana Turske 2.434, Kine 1.693 i Albanije 937.

U ilegalnom prelasku granice BiH u prvih šest mjeseci ove godine otkrivena su 172 lica što je više za 75 ili 77,32 posto u odnosu na isti period prošle godine kada ih je bilo 97.

Od ukupnog broja, 149 lica je otkriveno prilikom ilegalnog ulaska u BiH, dok je prilikom ilegalnog izlaska iz BiH otkriveno 23 lica. Najviše ilegalnih prelazaka otkriveno je na granici BiH sa Srbijom 89, Hrvatskom 46, Crnom Gorom 33 i u vazdušnom saobraćaju četiri.

Na graničnim prelazima otkriveno je 62 lica, na ulazu 60 i na izlazu dva, a van graničnog prelaza 110 lica, na ulazu 89 i na izlazu 21. Lica otkrivena u ilegalnom prelasku državne granice imala su državljanstvo 18 zemalja i jedno lice bez državljanstva.

“Najviše otkrovenih ilegalnih migranata je iz Pakistana 53, Afganistana 30 i Sirije 13”, pojašnjava Samardžija.

The post U 2017. granicu BiH ilegalno pokušale preći 172 osobe appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.