U 2019. godini širom svijeta ubijeno 49 novinara

U 2019. godini širom svijeta je ubijeno 49 novinara, objavili su “Reporteri bez granica”, što predstavlja najnižu brojku u proteklih 16 godina.

Kako su naveli, najviše stradalih novinara desilo se u ratnim područjima Jemena, Sirije i Avganistana. Istovremeno upozorili su da novinarstvo i dalje ostaje opasna profesija.

Oko 80 novinara godišnje izgubilo je u prosjeku živote u posljednje dvije decenije, saopćila je organizacija.

Čelnik Kristof Deloir (Christophe Deloire) upozorio je da je broj ubijenih novinara u zemljama u kojima vlada naočigled mir još uvijek alarmantan, a za primjer je naveo Meksiko.

“Latinska Amerika je postala najsmrtonosniji dio svijeta za novinare, a tu je odmah i Bliski istok”, kazao je.

Posebno je naglasio da je za pohvalu činjenica što se smanjio broj smrtnih slučajeva novinara u ratnim zonama, ali istovremeno upozorio da se novinari sada češće ubijaju zbog obavljanja svog posla u demokratskim zemljama, što predstavlja veliki izazov za demokratiju.

Istovremeno alarmantan je podatak da je u 2019. godini uhapšeno 389 novinara, a skoro polovina od te brojke dolazi iz Kine, Egipta i Saudijske Arabije. “Reporteri bez granica” su se posebno tu osvrnuli na zvanični Rijad zbog jezivog ubistva novinara Džamala Kašogoja u saudijskom konzulatu u Istanbulu prošle godine.

“Kina koja je intenzivirala svoju represiju, najviše prema muslimanima Ujgurima, je sama zatvorila skoro trećinu uhapšenih novinara u svijetu”, navodi se u izvještaju.

Na kraju su iz organizacije naveli da se širom svijeta još uvijek 57 novinara nalazi u zarobljeništvu, odnosno da se drže kao taoci. Najviše u Siriji, Jemenu, Iraku i Ukrajini.

Izvor: (RTV Slon/Nezavisne novine)

Objava U 2019. godini širom svijeta ubijeno 49 novinara pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.