U BiH se još uvijek traga za 12 hiljada osoba

Generalna direktorica Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP), Kathryne Bomberger ocijenila je danas da je presudom kojom je bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić osuđen na kaznu doživotnog zatvora zaključeno poglavlje u historiji sukoba na zapadnom Balkanu.

Žalbeno vijeće Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS) osudilo je jučer Karadžića za genocid u Srebrenici i druge ratne zločine, a Bomberger smatra da je važno nezaboraviti žrtve dok se odgovorni za zločine privode pravdi, piše Fena.

– U sukobima u bivšoj Jugoslaviji nestalo je 40.000 ljudi. Više od dvije trećine ih je pronađeno i identificirano kao rezultat rada država u regiji u saradnji sa ICMP-om. Međutim, još uvijek se traga za 12.000 osoba, uključujući i hiljadu od 8.000 žrtava genocida u Srebrenici – podsjetila je.

ICMP-ovi eksperti su svjedočili tokom suđenja Karadžiću o svome radu na identifikaciji više hiljada žrtava kroz proces identifikacije utemeljen na analizi DNK, saopćeno je iz ICMP-a.

Prošle godine u novembru su predstavnici vlada odgovorni za rješavanje pitanja nestalih u BiH, Hrvatskoj, na Kosovu, u Crnoj Gori i Srbiji sa ICMP-om potpisali Okvirni plan kojim su definirani koraci ka poboljšanju saradnje i efikasnosti u procesu pronalaženja i identifikacije nestalih osoba.

– Međunarodna zajednica mora nastaviti podržavati ovaj proces. Osuđujuće presude odgovornima za ratne zločine predstavljaju ključni element u podržavanju vladavine zakona – smatra direktorica ICMP-a.

Mišljenja je da ukoliko se osigura da vlade ispune zakonske obaveze, pronađu i identificiraju osobe nestale nakon ovakvih zločina, i ako se garantiraju prava svim njihovim preživjelim porodicama, bit će ostvaren važan segment u procesu rješavanja pitanja nestalih.

DK

Objava U BiH se još uvijek traga za 12 hiljada osoba pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.