U BiH se zvanično više ne smiju uvoziti automobili stariji od 10 godina, odnosno sa Euro 4 normom

Bosna i Hercegovina konačno može očekivati smanjenje starih zagađivača na ulicama nakon što je početkom ovog mjeseca stupila na snagu zabrana uvoza polovnih vozila s motorom Euro 4.Iz Uprave za indirektno oporezivanje (UINO) saznajemo kako su građani BiH, vjerovatno upoznati o ovoj odluci, proteklih mjeseci dosta intenzivnije uvozili polovna vozila u odnosu na raniji period.

U prvih pet mjeseci 2019. u BiH je uvezeno 38.661 vozilo vrijednosti više od 412 miliona KM, od čega je 34.269 polovnih automobila. U istom periodu prethodne godine, u BiH je uvezeno 27.256 polovnih vozila. 

Inače, u BiH je u 2018. uvezeno 82.905 automobila, od čega su bile 72.380 polovnih vozila. U susjednoj Hrvatskoj, naprimjer, uvozi se četiri puta više novih automobila.

Koliki je trend rasta uvoza polovnih automobila u BiH, najbolje pokazuje podatak da je u našu zemlju 2010. godine uvezeno 32.695 automobila, što je više nego upola manje u odnosu na prošlu godinu.

Gotovo 80 posto registrovanih automobila u BiH je starije od deset godina, što nas čini zemljom s najstarijim voznim parkom u Evropi. (KLIX)

MC

Objava U BiH se zvanično više ne smiju uvoziti automobili stariji od 10 godina, odnosno sa Euro 4 normom pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.