U Domu kulture u Srebreniku održana pozorišna predstava za djecu „Dijete je čovjek veoma bitan“

za-web

U organizaciji JU Centar za kulturu i informisanje – Gradske biblioteke Srebrenik, a u sklopu Međunarodne manifestacije „Vezeni most“, u velilkoj srebreničkog Doma kulture održana je pozorišna predstava za djecu „Dijete je čovjek veoma bitan“, u izvedbi Poetskog teatra iz Crvenke. Predstavu je pratilo preko 500 učenika nižih razreda Prve i druge osnovne škole Srebrenik, te OŠ Rapatnica, a velika sala Centra za kulturu i informisanje bila je pretijesna da primi sve one koji su željeli prisustvovati ovom kulturnom događaju.

za-web-2

Prema riječima Fikrete Jašić, rukovodioca Gradske biblioteke Srebrenik, glumci iz Crvenke na kreativan način su donijeli i interkulturalni dijalog, jer predstava sadrži dječije pjesme iz svih zemalja našeg regiona. U sklopu manifestacije „Vezeni most“, organizirano je i susret književnika Vlaste Cenića iz Niša i Snježane Višnjić iz Zagreba s učenicima OŠ „Duboki Potok“ u Srebreniku. Dječiji pisci iz Srbije i Hrvatske najmlađim čitaocima prezentirali su svoje književno stvaralaštvo, a nakon susreta s mališanima, zajedno sa svojim domaćinima, obišli su srednjovjekovnu tvrđavu u Srebreniku.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.