U Domu kulture u Srebreniku prmovirana „Čuvarkuća“ Tarika Đođića

U četvrtak, u prepunoj velikoj sali Doma kulture u Srebreniku održana promocija zbirke priča „Čuvarkuća“, autora Tarika Đođića iz Sarajeva. Promocija je izazvala, do sada nezapamćenu pažnju Srebreničana, tako da je ovom kulturnom događaju prisustvovalo preko 400 ljubitelja pisane riječi. Uz samog autora, o ovoj knjizi na promociji su govorili poznait reditelj Ademir Kenović, najprepoznatljivije TV lice na ovim prostorima Goran Milić i poznati pisac i scenarista Abdulah Sidran.

U svojoj prvoj knjizi pripovjetki,  reminisencija i meditacija, rečeno je na promociji, Tarik Đođić je ponudio neočekivano ubjedljiv i emotivno produbljen odgovor na pitanje: „Kako čuvati kuću“. Brojni posjetioci promocije, uz odlomke iz zbirke „Čuvarkuća“, imali su priliku čuti i zanimljive priče uglednih gostiju tribine o znamenitim ljudima i istorijskim događajima iz Srebrenika i okoline.

Autor knjige Tarik Đođić, naglasivši da podjednak značaj pridaje promociji svoje knjige u svim sredinama, neovisno o veličini grada ili općine, posebnu zahvlanost je izrazio menadžmentu JU Centar za kulturu i informisanje Srebrenik na uspješnoj organizaciji ovog kulturnog događaja. Odlomke iz zbirke pripovijetki govorio je Adnan Rondić, a posjetioci su imali priliku uživati i u odabranim sevdalinkama u izvedbi članova grupe „Divanhana“.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.