U drugoj noći klasike u vili Solvay publika oduševljena koncertom „Viva la musica“

U drugoj noći klasike u vili Solvay publika oduševljena koncertom „Viva la musica“

Fantastični trio – sopranistice Aida Čorbadžić i Melisa Hajrulahović, uz klavirsku pratnju Mirona Konjevića, donijeli su festivalskoj publici dašak klasike Opere Narodnog pozorišta Sarajevo.Koncert „Viva la musica“ oduševio je publiku kroz sedmu festivalsku noć Ljeta u Lukavcu.
 
Čarobna vila Solvay ispunjena je zvucima kompozicija koje obuhvataju razdoblje od baroka, preko romantizma, pa sve do 20. vijeka, a riječ je o nekim od najznačajnijih djela poznatih svjetskih kompozitora poput Vivaldija, Handela, Puccinija, Wolfa, Gershwina, Bernsteina.
Klavirska pratnja našim sopranisticama bio jepijanist, kompozitor, čembalist, korepetitor, Miron Konjević, koji je ujedno i jedini umjetnik u Bosni i Hercegovini koji posjeduje vlastito čembalo.
Noć klasične muzike sugrađanima je besplatno omogućio Grad Lukavac i Turistička zajednica Grada Lukavac.

Powered by WPeMatico

https://lukavacki.ba/u-drugoj-noci-klasike-u-vili-solvay-publika-odusevljena-koncertom-viva-la-musica/ 11.08.2023

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.