U džematu Luka zajednički se vjenčalo šest parova

U mjesnoj džamiji u džematu Luka kod Srebrenika prvi put u ovom gradu i široj okolici održano je kolektivno šerijatsko vjenčanje za šest parova s područja srebreničke općine. Na velikoj svečanosti pred mjesnim imamom hafizom Esmirom ef. Selimovićem sudbonosno „da“ rekli su Zijad i Elvedina Mašić, Nermin i Sedina Okić, Miralem i Jasmina Džaferović, Edisa i Mehmed Čizmić, Haris i Ernada Kešetović, Vehid i Monika Moranjkić. Riječ je o bračnim parovima koji su duži ili kraći vremenski period u braku, a kako kažu, ovim činom su ispunili svoju davnu želju da, pored građanskog, svoj brak krunišu i šerijatskim vjenčanjem.

U njihovoj namjeri podržali su članovi porodica, rodbina i prijatelji, a nisu izostali ni razmjena vjenčanih prstenova ni suze radosnice. Kažu da su oduvijek željeli obaviti i šerijatsko vjenčanje, ali mnogi od njih iz raznih razloga ranije nisu imali priliku da to učine, tako da su, kako ističu, i ovog puta bili podjednako sretni i uzbuđeni i kao prilikom građanskog vjenčanja. Čestitajući „mladencima“, efendija Selimović je istakao da bračni parovi ovim činom potvrđuju da su muslimani i da su sljedbenici djela Muhameda a.s.

Ovo je i prilika, istakao je efendija Selimović, da se u bračne zajednice unese svježina, pozitivna energija, nova radost i ljubav, ali i da se pošalje poruka da šerijatsko vjenčanje ne predstavlja nikakav bauk.

The post U džematu Luka zajednički se vjenčalo šest parova appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.