U FBiH ove godine deminirano oko milion kvadratnih metara površine

Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ) u 2018. godini realizirala je mnoštvo zadataka, prije svega u zaštiti i spašavanju, kasnije i u prevenciji, a dosta je bilo i aktivnosti na edukacijama naših pripadnika – kazao je u razgovoru za Fenu direktor FUCZ Fahrudin Solak, rezimirajući rad Uprave u ovoj godini.

Posebno je napomenuo deminerske zadatke, navodeći da su pripadnici FUCZ realizirali i u potpunosti priveli kraju 15 zadataka. Još su, napominje, uradili jedan dio zadataka koje nisu završili, a koje će realizirati već početkom naredne godine.

”Može se reći da smo ispunili plan koji smo zacrtali u ovoj godini, a to je oko milion kvadratnih metara deminirane površine klasičnim metodama i još oko dva miliona urađenih MSP-ova (minski sumnjive površine), tako da smo mi otprilike više od tri miliona kvadratnih metara u ovoj godini oslobodili od minsko sumnjive naznake, odnosno od mina”, naveo je Solak.

Naglasio je i drugi dio u oblasti deminerskih aktivnosti, a to je uklanjanje minsko-eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata. Kaže da su pripadnici FUCZ obavili više od 1.500 zadataka te vrste, te da se radi o stotinama raznih granata, mina, općenito minsko-eksplozivnih sredstava.

Pored navedenih zadataka, pripadnici FUCZ su redovno učestvovali i u svim drugim aktivnostima zaštite i spašavanja, potrage za nestalim osobama, utopljenicima i aktivnostima pod vodom, gdje su radili i potragu za utopljenicima, a i potragu za minsko-eksplozivnom sredstvima.

Solak napominje da veliki broj tih sredstava koja su potencijalna opasnost, nalaze u rijekama i jezerima te rade na njihovom uklanjanju.

Po njegovim riječima, do sada su to radili s kolegama iz Češke Republike, njihovom specijalnom jedinicom, sa kojima su realizirali i obuku pripadnika FUCZ, koji su od prošle godine počeli samostalno obavljati te aktivnosti.

”Nećemo na tome stati. Svakako ćemo i dalje pokušati da se osposobljavamo, da radimo i sa drugim nama partnerskim organizacijama u zemlji i inostranstvu. Skoro sa svim ronilačkim klubovima ili jedinicama u ministarstvu unutrašnjih poslova skoro svih kantona imamo dobru saradnju, često radimo zajedno, što ćemo nastaviti i u 2019. godini”, naveo je direktor FUCZ.

Ističe da su u 2018. godini realizirali određene edukacije, te povećali svoju spremnost i sposobnost na odgovore.

”Ove godine je, prije svega, urađeno dosta na edukaciji ljudi, što ćemo nastaviti i sljedeće godine. Uporedo sa edukacijom i obukom, realizirali smo mnoštvo preventivnih projekata i rada na prevenciji. Koliko god da uradimo u odgovoru, moramo mnogo više biti spremni da radimo na prevenciji. Prevencija je to što sprečava nastanak velikih nesreća, da spriječi, prije svega mogućnost da se pojavljuju veliki ljudski gubici. To radimo i sa drugim partnerskim organizacijama, kako na nivou Federacije tako i na nivou države”, kazao je Solak, dodajući da se mora mnogo više raditi na prevenciji poplava, požara i svih drugih nesreća.

Pripadnici FUCZ sarađuju s različitim institucijama na svim nivoima vlasti, a Solak je napomenuo dobru saradnju s Ministarstvom sigurnosti BiH, Ministarstvom odbrane BiH, Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH…

Govoreći o planovima za narednu godinu, kazao je da će, između ostalog, prioriteti u radu FUCZ u 2019. svakako biti deminiranje.

”Nadati se da ćemo imati više zadataka ‘Land Releasea’. Intenzivno sarađujemo sa kolegama iz BHMAC-a, gdje oni sa svojim osobljem rade na pripremi adekvatnih projekata. Tu smo u finalnom dijelu da sa Evropskom komisijom potpišemo jedan sporazum o realizaciji projekata u oblasti deminiranja. Želimo da to bude pokretač da što prije dođemo do Bosne i Hercegovine bez mina. To nam je cilj. U novoj strategiji to je 2025. godina, poprilično optimistično predstavljena, ali mi ćemo se truditi da maksimalno sve svoje kapacitete stavimo na raspolaganje upravo u toj oblasti”, istaknuo je Solak.

(RTV Slon/Fena)

MC

The post U FBiH ove godine deminirano oko milion kvadratnih metara površine appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.