U Kladnju implementiran projekat “Mostovi tradicije spajaju ljude”

Neformalna grupa mladih u saradnji sa BZK “Preporod“ Kladanj kao partnerom,  implementirala je projekat “MOSTOVI TRADICIJE SPAJAJU LJUDE“ u okviru PRO-Budućnost projekta uz bogat i raznovrstan program.

OKRUGLI STO na temu “Zajednička tradicija naroda Balkana i autentičnost narodnih igara, nošnji  i pjesama“

U radu okruglog stola učešće su uzeli poznavaoci iz ove oblasti, a zapaženo predavanje održala je Svetlana Bajić, dipl. etnolog i muzejska savjetnica… Cjelokupnom dojmu posebno je doprinijela:

  • IZLOŽBA tradicionalnih narodnih nošnji, kao i učesnici – članovi folklornih ansambala obučeni u tradicionalne narodne nošnje krajeva iz kojih dolaze.

Posebno interesovanje izazvao je:

“KONCERT prijateljstva – Za ljubav tradiciji“

Uz učešće Srpskog kulturno-umjetničkog društva “Semberija” Bijeljina, Hrvatskog kulturno-umjetničkog društva “Husino“ Tuzla, Univerzitetskog kulturno-umjetničkog društva “Zvonko Cerić” Tuzla, Kulturno-umjetničkog društva “Mehmed Ibrahimović” Srebrenik,  Kulturno-umjetničkog društva “Modrački mornari” Šerići, Kulturno-umjetničkog društva “Mladost” Kladanj i folklornog ansambla Bošnjačke zajednice kulture “Preporod” Kladanj…

Posjetioci su uživali u narodnim igrama sa otiscima ljepote, ljupkosti i gracioznosti žene i snage muškarca ovog podneblja koja svjedoče našu tradiciju i njenu trajnost, u osebujnim, lijepim, bogatim narodnim nošnjama koje su učesnici nosili dostojanstveno i ponosno.

Manifestacije je završena održavanjem  radionice za mlade na temu “Tradicija u službi mira i pomirenja.“

Na radionici je prikazan film “Obični heroji” Centra za postkonfliktna istraživanja (PCRC BiH) učesnici su govorili o doživljaju mira i suživota u svojim sredinama, citirajući dijelove iz Platforme za mir.

Cilj projekta bio je podići nivo znanja o narodnim igrama i nošnjama i graditi afirmativan odnos prema tradiciji. Istovremeno smo okupljeni zajedno uspostavili dijalog između zajednica, stvorili prilike za saradnju, gostovanje narodnih ansambala i gradili mostove jedni između drugih, predstavljajući folklornu tradiciju i narodne nošnje naroda BiH.

Sve je na svijetu most i osmjeh i uzdah i pogled.

Sve na svijetu želi da bude premošćeno. Da se nađe druga obala. To je težnja da se s drugim ljudima sporazumijemo. Takva je i poruka manifestacije “MOSTOVI TRADICIJE SPAJAJU LJUDE.“

PRO-Budućnost (Povjerenje, razumijevanje, odgovornost) je USAID-ov projekat izgradnje mira i povjerenja među građanima i građankama svih etničkih i vjerskih skupina u Bosni i Hercegovini. Projekat provodi američka humanitarna organizacija Catholic Relief Services CRS, sa partnerima: Caritasom BiH, institurom za razvoj mladih KULT, Forumom građana Tuzla (FTG), Helsinškim parlametom građana Banjaluka (hCA) i Međureligijskim vijećem u BiH (MRV BiH) i provodi se u preko 70 općina/opština/gradova u BiH, u kontinuitetu se radi sa mladima, NVO, udruženjima žena, vjerskim zajednicama i liderima, političkim liderima, medijima i različitim nivoima institucija vlasti, koji će zajednički doprinijeti boljem razumijevanju građana i naroda BiH.

 

The post U Kladnju implementiran projekat “Mostovi tradicije spajaju ljude” appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.