U Lukavcu je danas svečano otvoren Naučno-istraživački kamp za mlade-NIK II

Preko 60 mladih, odnosno, studenata i naprednih učenika iz cijele BiH uzelo je učešće na Drugom naučno-istraživačkom kampu  koji će se u narednih pet dana održavati u hotelu “Hajdučke vode” u Tesliću.
Svečano otvaranje kampa upriličeno je danas u Lukavcu, a mladi će imati priliku da vrše istraživanja iz pet naučnih oblasti zajedno sa profesorima nekoliko univerziteta u BiH.
Prema riječima Izena Hajdarevića, voditelja kampa, cilj je zajednička saradnja mladih, širenje tolerancije i druženje.
Izen Hajdarević, voditelj kampa-Nakon tih pet dana oni će imati par mjeseci vremena da napišu rad na osnovu istraživanja, a u jesen ćemo imati završnu konferenciju projekta gdje će mladi imati priliku vidjeti rezultat svog rada, odnosno, uradit ćemo jednu publikaciju radova i objaviti ih. Kamp će ujedno bit i prva prilika mladimada pišu svoje naučno-istraživačke radove , da se druže, da šire toleranciju, prijateljstvo, saradnju i razumijevanje, ističe Hajdarević.
Nosilac projekta je Asocijacija “Zelene staze-Green tour” iz Tuzle u partnerstvu sa univerzitetima i fakultetima u Tuzli, Travniku i Bihaću, te drugim nevladinim organizacijama, a projekat je finansijski podržan od strane Ambasade SAD-a u BiH.
Boško Nikolić iz NVO “EKO-Leonardo”, Priboj-Kamp je koncipiran tako da mladim ljudima i studentima, kao i srednjoškolcima prenesemo stečena znanja, a taj naučno-istraživački rad oni će moći da ukomponuju u svoj CV za budući angažman u struci. Mladi su zainteresovani, a mi se nadamo da ovo nije jedina priča u ovoj godini i da ćemo u ubudućnosti imati i međunarodne kampove, kazao je Boško Nikolić iz NVO “EKO-Leonardo”, Priboj.
Na svečanom otvaranju bio je prisutan i općinski načelnik, Edin Delić, koji je istakao važnost ovog projekta za mlade studente i srednjoškolce.
Edin Delić, načelnik Općine Lukavac-Dio mladih sa naše općine učestvuje, a radi se o kampu međuetničke saradnje koji je i prilika za naše mlade da, osimpribližavanja u tom smislu, rade i na zajednički rade na naučnim istraživanjima koji će biti referent u njihovoj daljoj biografiji i da se približe jednoj velikoj NIK zajednici. Radi se o mladima koji su budući lideri promjena u našem društvu i od kojih očekujemo da donesu istinske vrijednosti u živote građana BiH, kazao je načelnik Delić.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.