U novu kotlovnicu investirano 750.000 KM

Danas je zvanično u pogon pušteno novo kotlovsko postrojenje kod Mješovite srednje škole Srebrenik, u koje je investirano oko 750.000 KM. Ceremoniji svečanog otvorenja su prisustvovali zamjenici predsjednika Skupštine TK-a iz reda bošnjačkog i hrvatskog naroda Jašarević Bajazit i Šimić Zlatko, načelnik općine Srebrenik Mehmed Bajrektarević, predsjedavajući OV-a Srebrenik Ibrahim Zukić, općinski vijećnici, šefovi općinskih službi, savjetnici općinskog načelnika, privrednici te predstavnici medija. Simboličkim pritiskom na taster automatike kotla kotlovnicu su zajednički pustili u pogon Jašarević Bajazit i Bajrektarević Mehmed. –„Vijećnici OV-a Srebrenik su svojim zaključkom iz 2009. g. usvojili koncept faznog rješavanja toplifikacije, koji bi se proveo kroz rekonstrukciju postojećih i izgradnju novih mini toplana na bio masu (snage od 1do 4 MW). Tokom prethodnih godina urađena je Studija o odabiru energenta za sistem toplifikacije te Studija o ekonomskoj opravdanosti izgradnje sistema daljinskog grijanja. Kao najpovoljniji energent izabrana je bio masa (šumska bio masa, ostaci od rezidbe voćaka i sl.) koja ima visok stepen iskoristivosti odn. veoma male toplotne gubitke. Nakon toga urađen je Idejni projekat te u 2011. g. i Glavni projekat toplifikacije Centra Srebrenika - I faza . Samo 3 velike zajedničke kotlovnice u Srebreniku su spaljivale godišnje oko 700 tona uglja lošeg kvaliteta, a brojne individualne kotlovnice i peći, koje su uglavnom bazirane na ugalj kao gorivo, su u grejnom periodu činile značajan izvor zagađenja zraka u gradu, čemu smo morali „stati u kraj“.
Današnjim činom je završena kompletna rekonstrukcija postojeće kotlovnice kod MSŠ Srebrenik u koju su ugrađena 2 moderna kotla na bio masu snage po 2 MW (ukupno 4MW) sa kompletnom automatikom, sa koje su trenutno napojeni objekti MSŠ Srebrenik, Prve OŠ Srebrenik te JZU Dom zdravlja Srebrenik, dok će se u budućnosti nakon izgradnje toplovoda napojiti toplotnom energijom: nova zgrada općinske uprave, Sportska dvorana, zgrada MUP-a i Porezne uprave, Pošta, poslovni objekat ZTC u ulici Alije Izetbegovića, stambene zgrade Tinjanka I, Srebrenka I, Zlatiborka te SPO-i u ulici Alije Izetbegovića i ulici 1. Marta... U finansiranju I faze toplifikacije, čija se vrijednost procjenjuje na oko 1.500.000 KM, učestvovalo je Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice TK sa 500.000 KM, dok se preostali iznos finansira iz općinskog budžeta. Od nezavršenih radova I faze preostalo je da se putem javne nabavke ugovori izgradnja distributivnog toplovoda za okolne stambeno-poslovne objekte koja košta oko 450.000 KM te ugovori javna nabavka mašina potrebnih za pripremu i transport drveta (sječke) te prostora za skladištenje drveta (nadstrešnice) koja košta oko 300.000 KM“- istakao je načelnik Bajrektarević. Proces rada u kotlovnici je pojasnio Karić Fahrudin, koordinator projekta, koji je između ostalog istakao: -U narednom periodu, po završetku I faze, slijedi realizacija II, III i IV faze toplifikacije. Cijena koštanja II faze toplifikacije je oko 900.000 KM. U sklopu II faze izvršiće se rekonstrukcija kotlovnice u sklopu JU Centar za kulturu i informisanje Srebrenik te ugraditi kotao na bio masu, snage 2MW. Kotao će moći toplotnom energijom snadbjeti oko 20.000 m2 stambenog i poslovnog prostora te pored Doma kulture i SPO Bistrica I i II, SPO Hanka, Robna kuća Srebrenka, SPO iznad Obdaništa, JU Obdanište i dr. Realizacijom I i II faze projekta Toplifikacije značajno će se povećati energetska efikasnost, smanjiti aero zagađenje i protivpožarna ugroženost gotovo kompletnog Centra Srebrenika. Toplifikacija grada Srebrenik – I faza, je projekat koji će nakon izgradnje biti 100 % u vlasništvu općine i koji je ekonomski samoodrživ. Nove mini toplane zamijeniti će veliki broj individualnih kotlovnica u centru grada, a novi kotlovi, umjesto uglja, koristiti će biomasu tj. obnovljivi izvor energije, što je trenutno najjeftinije i najefikasnije grijanje. Cijena koštanja III i IV faze toplifikacije je oko 2.600.000 KM. U sklopu ovih faza planirana je izgradnja novih kotlovnica, ukupne snage 5 MW, koje bi toplotnom energijom snabdijevale preostali dio grada Srebrenika, odnosno oko 50.000 m2 stamb. i poslov. prostora. Predviđeno je zagrijavanje SPO-a Spahijina njiva, SPO Nita, SPO ITK Musić..., a u kasnijoj fazi i napajanje nekih obližnjih prigradskih naselja-istakao je Karić.

(Srebrenik.ba)

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Komentariši