U Šićkom Brodu izvedeno deminiranje pod vodom

Na jezeru u Šićkom Brodu, kod Tuzle, gdje je pronađeno 12 komada neeksplodiranih ubojitih sredstava iz proteklog perioda, izvedena je akcija deminiranja, koju su izvele udružene snage domaćih i ronilaca iz Češke.

Deminiranje pod vodom slično je onom na minskim poljima na kopnu, ali mnogo teže zbog dubine vode, trave i slabe vidljivosti. Posebne probleme na jezeru u Šićkom Brodu predstavljala je trava. Ronioci demineri na sebi imaju oko 20 kg dodatne opreme, ali ona nije zaštitna, već obična ronilačka. Tako su još više bili izloženi opasnosti od eksplozije.

“Ja koristim bocu od 200 bara i budem maksimalno do sat vremena na nekih deset metara dubine. Temperatura je bila šest stepeni u vodi”, ispričao je Mirza Spahić, pirotehničar Ronilačkog tima Federalne uprave civilne zaštite Tuzla, koji je pronašao u vodi upaljač minobacačke granate i tromblon.

Saradnja ronilaca iz Češke i BiH traje od 2012. godine.

“Podvodno deminiranje je opasna stvar, ali imamo iskustvo u radu sa Federalnom upravom civilne zaštite već duže vrijeme. Imamo i svoje procedure koje moramo pratiti kako bismo rizik sveli na minimum”, izjavio je Filip Lipovski, vođa Ronilačkog tima policije Češke.

(RTV Slon/Nezavisne novine)

The post U Šićkom Brodu izvedeno deminiranje pod vodom appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.