Obraćanje Zukić Ibrahima, predsjedavajućeg OV-a Srebrenik

U Srebreniku obilježen 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom

Dan pobjede nad fašizmom, koji se u svijetu slavi 9. maja, svečano je obilježen i u Srebreniku. Prema protokolu prvo je položeno cvijeće na Centralno spomen-obilježje na Trgu Alije Izetbegovića, a zatim i na spomenik pripadnicima NOR-a, nakon čega je, u 13 sati u Plavoj sali Doma kulture, uslijedila svečana sjednica Općinskog vijeća. Prisutnima se prvo obratio predsjedavajući Općinskog vijeća Srebrenik Ibrahim Zukić koji je podsjetio da se isti dan obilježava i kao Dan Evrope i kao Dan ljiljana, što je svojevrsna simbolika, obzirom da su se naši nabolji sinovi i kćeri u odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992-1995.g., toliko godina nakon 1945. g., borili protiv preživjelog fašizma i na ovim našim prostorima. –„Da je fašizam, nažalost, i dalje živ i da nije pobijeđen, govori i podatak o procesu rehabilitacije fašista u okruženju. Proces rehabilitacije vođe četničkog pokreta Dragoljuba Draže Mihailovića u Srbiji predstavlja najgrublji oblik falsifikovanja historijskih činjenica, te ideološko-političku reviziju historije. Ovom rehabilitacijom, nakon koje će logično slijediti zahtjevi za rehabilitaciju i ostalih fašista sa prostora bivše Jugoslavije, legalizovati će se zločini, iskriviti historija te od zločinaca načiniti žrtve.“-istakao je Zukić. U nastavku sjednice, prigodnim recitalom, nastupili su učenici MSŠ Srebrenik, nakon čega je referat povodom 9. maja, Dana pobjede nad fašizmom, podnio općinski načelnik Mehmed Bajrektarević, koji je između ostalog istakao: -„Fašizam je poput korova – on raste tamo gdje mu je pogodno tlo, a pogodno tlo za fašizam su slaba država i slaba privrženost građana toj državi. Korov, kako znamo, moramo stalno iznova uništavati jer je veoma otporan, te tako moramo postupati i prema pojavama fašizma na ovim prostorima. Zlo fašizma teško može zauvijek biti poraženo, ali svakako da se protiv njega trebamo boriti na svakom koraku. Sve vjere, kulture i nacije trebaju da budu ujedinjene protiv ovog zla. Srebrenik ima tradiciju multietičnosti i na svu sreću odupro je se da ne postane dio zločina u prošlim teškim vremenima, kada je bio na iskušenju, a što se to nije desilo, najveća zasluga pripada našim Sinovima Bosne, koji su u herojskoj i pravednoj borbi dali svoje živote, da mi danas možemo mirno da živimo u BiH.“ –„Ovo je vrijeme teških krivotvorenja historije i fašizma iz perioda Drugog svjetskog rata. No time neće biti poništeno zlo koje su fašisti izazvali, predvodili, legitimirali i simbolizirali“-istakao je, između ostalog, predsjednik Udruženja antifašista Srebrenik Ilić Vlado. Poseban ton svečanoj sjednici dali su i učenici Prve osnovne škole Srebrenik, koji su svojim recitatima podsjetili na ono što su fašisti radili tokom proteklih desetljeća.

 

(Srebrenik.ba)

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši