U Srebreniku održana predstava i radionica za djecu u cilju podizanja svijesti o prevenciji nasilja

U organizaciji Multidisciplinarnog tima za zaštitu djece općine Srebrenik, danas je u velikoj sali Doma kulture u Srebreniku održana pozorišna predstava “Kad se bajke sretnu”, u izvedbi dramske sekcije Prve osnovne škole Srebrenik. Nakon izvedbe pozorišne predstave održana su preventivne vršnjačke radionice sa učesnicima uz podršku vršnjačkih edukatora JU Mješovite srednje škole Srebrenik.

Cilj radionice je podizanje svijesti među djecom i mladima o prevenciji nasilja i jačanju njihovih kapaciteta o načinima prijavljivanja vršnjačkog nasilja. Radionicama vršnjačke edukacije organizatori  žele djeci omogućiti usvajanje osnovnih znanja o vrstama i oblicima nasilja, uticaju vršnjačkog pritiska na ponašanje kod djece i bolestima ovisnosti koji doprinose nasilnom ponašanju. Ovom aktivnošću ujedno žele ukazati mladima I svim odgovornim subjektima da se nasilje treba i mora prijavljivati.

Vršnjačka radionica je organizirana uz pomoć World Vision organizacije koja implementira projekat “Jačanje sistema referalnih mehanizama u borbi protiv nasilja nad djecom na lokalnom nivou” kojeg finansira UNICEF u BiH kroz fondove Evropske Unije.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.