Saobracaj
Saobracaj

U Srebreniku održano predavanje “Uticaj medija na razvoj djeteta i hiperprotekcija roditelja”

U Plavoj sali Doma kulture u Srebreniku održano je predavanje “Uticaj medija na razvoj djeteta i hiperprotekcija roditelja”, koje je na inicijativu roditelja djece sa teškoćama u razvoju organizirao Centar za ranu intervenciju Mali svijet u saradnji s Gradskom upravom Srebrenik.

Iako sala nije bila potpuno popunjena, činjenica da se ovakva radionica organizuje prvi puta u Srebreniku, zajedno s važnom i aktuelnom temom, stvara pretpostavku da će interesovanje za ovakva predavanja rasti u budućnosti. Gradonačelnik Srebrenika Adnan Bjelić prisustvovao je na ovoj tribini gdje je u znak zahvalnosti roditelja sa teškoćama u razvoju djece dobio i zahvalnicu.

Predavač Almedin Imširović, inače direktor Centra za ranu intervenciju Mali svijet govorio je o temam kao što su:

– Razvojne poteškoće: Svako 33. dijete trenutno ima poteškoću u razvoju.

– Uticaj ekrana: Izloženost ekranu ima ozbiljnije posljedice nego ratovanje. Djeca izložena prekomjernoj ekranizaciji pate čitav život, jer se pretvaraju u “biljke”.

– Sličnosti sa ovisnostima: Izloženost ekranu može biti gora od ovisnosti o drogama kao što su kokain ili heroin.

– Endorfin sreće: Dok je normalno lučenje endorfina sreće jednom ili dvaput dnevno, ekrani uzrokuju njegovo lučenje najmanje 15 puta dnevno kod djece, što može ozbiljno poremetiti njihov razvoj.

– Prevelika senzorna stimulacija: Djeca izložena ekranima ne progovaraju na vrijeme, nemaju razvijenu motoriku i nisu socijalizovana.

– Smanjeni prag tolerancije: Laka dostupnost informacija putem interneta smanjuje naš prag tolerancije, jer smo navikli na instant odgovore.

– Adrenalinska ovisnost: Djeca postaju ovisna o adrenalinu koji dobijaju kroz igrice, što čini ostale aktivnosti nezanimljivim.

– Ovisnost Odraslih: I odrasli imaju problem ovisnosti o ekranima.

– Hiperprotekcija: Pretjerana briga roditelja za dijete rezultira “osakaćivanjem” djeteta u smislu osamostaljivanja.

Ova radionica je bila izuzetno poučna i ukazala je na mnoge aspekte problema prekomjerne izloženosti ekranu i hiperprotekcije roditelja.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.