U Srebreniku realizirana kampanja “Borba protiv nasilja u porodici”

U sklopu petodnevne kampanje pod nazivom “Borba protiv nasilja u porodici”, danas je na gradskom šetalištu u Srebreniku organiziran informativni punkt, na kojem je građanima distribuiran tematski promotivni materijal o problem nasilja u porodici. Građani su imali priliku popuniti i anonimni anketni listić o mišljenjima i iskustvima u vezi s nasiljem u porodici, ali i direktno postaviti pitanja policijskim službenicima PS Srebrenik o prevenciji nasilja u porodici.

Cilj kampanje je, ističu predstavnici PS Srebrenik, podizanje svijesti o problem nasilja u porodici, ali i podsticanje žrtava nasilja i svih građana da nadležnim organima prijave sve oblike nasilja u porodici. U MUP-u Tuzlanskog kantona godišnje se evidentira između 600 i 700 prijava krivičnih djela nasilja u porodici, ali sve prijave ne rezultiraju Izvještajem Kantonalnom tužilaštvu TK, jer pojedine žrtve koriste zakonsku mogućnost odustajanja od prijave. Petodnevnu kampanju “Borba protiv nasilja u porodici” realizira MUP Tuzlanskog kantona, u saradnji s Međunarodnim programom pomoći u kriminalističkoj obuci Ministarstva pravde SAD-a i Uredom Vlade SAD-a za saradnju agencija za provođenje zakona u borbi protiv narkotika.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.