U Tuzli obilježen Dan roze mahrame

Odjel za brak i porodicu Medžlisa Islamske zajednice Tuzla prigodnim aktivnostima organizovanim na Trgu slobode u Tuzli obilježio je u srijedu 27. oktobra 2021. godine Dan roze mahrame.

Već desetak godina Odjel je dio globalne kampanje Dan roze mahrame, kojom se u svijetu želi ukazati na činjenicu da sve žene, uključujući i muslimanke, obolijevaju od ove opake bolesti koja je izlječiva ako se otkrije na vrijeme, pa je momenat podizanja svijesti o važnosti rane detekcije bolesti od izuzetnog značaja.

Promotivni materijal, roze trakice i razgovor sa građanima i građankama neke su od aktivnosti su koje su pripremile aktivistice Odjela za brak i porodicu.
Ova bolest ne bira, u posljednjih nekoliko godina sve je veći broj muškaraca koji boluju od ove opake bolesti.

– Tokom cijelog oktobra imale smo različite aktivnosti iz ovog domena. Ovaj rozi oktobar obilježile smo sa nekoliko važnih aktivnosti i to: prikupljanjem sredstava kroz program Think pink iz kojeg se svake godine obezbjeđuju besplatni mamografski pregledi za žene u cijeloj Bosni i Hercegovini, te prigodni pokloni za žene oboljele od raka, a koje su operisane. Potom smo uzele učešće na šetnji za ozdravljenje u organizaciji Udruženje “Žene Tuzle”, kazala je savjetnica za brak i porodicu Odjela za brak i porodicu Medžlisa Tuzla Elmedina Osmić Brzović.

U program besplatnih mamografskih pregleda ove i prošle godine odazvao se i značajan broj džematlijki, što je imalo direktan utjecaj na njih da u budućem periodu vode brigu o svom zdravlju i obavljaju redovne ljekarske preglede.

U narednim danima planirane su posjete džematlijkama koje boluju od ove opake bolesti ili su je pobjedile. U tuzlanskim džematima na svim programima i susretima za žene tokom ove sedmice ukazat će se na važnost brige o zdravlju.

Obilježavanju Dana roze mahrame pridružili su se i službenici Medžlisa, kao i nastavnice Islamske vjeronauke, koordinatorice, džematlijke i učenice simbolično noseći roze vrpce i mahrame.

Objava U Tuzli obilježen Dan roze mahrame pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.