Ubijen predsjednik Haitija

Ubijen je predsjednik Haitija Jovenel Moise u napadu na njegovu privatnu rezidenciju, otkrio je privremeni premijer te države Claude Joseph.

Joseph je izjavio da je predsjednikovu rezidenciju u Port-au-Princeu napala naoružana skupina ljudi oko jedan sat ujutro po lokalnom vremenu.

U napadu je ozlijeđena predsjednikova supruga, prva dama Haitija.

Jovenel Moise (53) bio je predsjednik Haitija od veljače 2017. nakon što je njegov prethodnik Michel Martelly odstupio.

Moise je često bio pod napadom kritičara te optuživan za korupciju, a nekoliko puta je bio suočen i s nasilnim antivladinim prosvjedima.

Vlada pozvala ljude da ostanu mirni

Vlada je pozvala stanovnike da ostanu mirni te poručila da sigurnosne snage imaju sve pod kontrolom. Dodali su i da su na snazi sve mjere koje će osigurati nastavak funkcioniranja te države.

“Demokratija će pobijediti”, poručili su, između ostalog, iz ureda privremenog premijera.

Ko su napadači?

Zasad nema službenih informacija tko bi mogli biti napadači na predsjednika Haitija. Međutim, privremeni premijer Claude Joseph za napad je okrivio grupu komandosa, kako je tvitao, “sa stranim elementima”, objavio je novinar Le Nouvelliste, a prenosi Deutsche Welle.

The post Ubijen predsjednik Haitija appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.