Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji „Feniks“, Tuzla  organizuje okrugli sto na temu „Psihosocijalni invaliditet – nevidljivi invaliditet“

Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji „Feniks“, Tuzla povodom Internacionalnog dana osoba s invaliditetom (3.12.) i Svjetskog dana ljudskih prava (10.12.) organizuje okrugli sto na temu „Psihosocijalni invaliditet – nevidljivi invaliditet“.

Okrugli sto će se održati u četvrtak 8. 12. 2022. godine u 11.00 sati u prostorijama centra „Dramar“, Branilaca BiH 11 u Tuzli.

Cilj okruglog stola je jačati svijest pojedinca, društva i stručnjaka u oblasti zaštite mentalnog zdravlja o psihosocijalnom invaliditetu i poboljšati razumijevanje psihosocijalnog invaliditeta i faktora koji doprinose razvoju ovog nevidljivog i široko rasprostranjenog invaliditeta.

Okrugli sto „Psihosocijalni invaliditet – nevidljivi invaliditet“ doprinijet će javnoj raspravi o mogućnostima poboljšanja položaja i razumijevanja osoba sa psihosocijalnim invaliditetom u Bosni i Hercegovini i mogućnostima primjene UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom. Konvenciju je država Bosna i Hercegovina ratifikovala prije 22 godine i time se obavezala da će kao država preuzeti odgovornost za stvaranje ambijenta u kojem će i osobe sa psihosocijalnim invaliditetom imati jednake mogućnosti za uživanje svih prava ravnopravno s ostalima. Međutim, činjenica je da u proteklih 22 godine nije postignut značajan pomak u položaju osoba sa psihosocijalnim invaliditetom i da su još uvijek na snazi diskriminatorni zakoni na temelju kojih se ljudi sa psihosocijalnim poteškoćama institucionaliziraju i na temelju kojih im se uskraćuje pravo na uživanje pravne i poslovne sposobnosti.

Uvodničari na okruglom stolu su:

  1. Prof. dr Esmina Avdibegović, predsjednik Stručnog odbora Udruženja „Feniks“,
  2. Sandra Marković, Informativni centar za osobe s invaliditetom „Lotos“, Tuzla, član Stručnog odbora Udruženja „Feniks“,
  3. Emina Hujdur, dipl.med.sestra, Glavna sestra Klinike za psihijatriju UKC Tuzla,
  4. Nedim Ajšić, okupacioni terapeut, Centar za mentalno zdravlje, Dom zdravlja „Dr. Mustafa Šehović“ Tuzla,
  5. Bojan Šošić, član Stručnog odbora Udruženja „Feniks“,
  6. Mladenka Ivanić, dipl.med.sestra, Medicinska sestra za poslove poboljšanja kvaliteta i edukaciju, Klinika za psihijatriju UKC Tuzla.

Okrugli sto će moderirati Ernesa Mešić, član Upravnog odbora Udruženja „Feniks“.

Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji „Feniks“ sa sjedištem u Tuzli djeluje na području Bosne i Hercegovine i šire od 2000. godine i okuplja osobe koje imaju ili su imale iskustva s poteškoćama u mentalnom zdravlju i koje su sa psihosocijalnim inavliditetom. Od svog osnivanja

Udruženje „Feniks“ kontinuirano radi na podizanju svijesti javnosti o pravima osoba s mentalnim poteškoćama i psihosocijalnim invaliditetom. Aktivnosti Udruženja „Feniks“ realizirane su i realizuju se u saradnji i uz podršku brojnih partnerskih organizacija.

Ovaj okrugli sto je dio šire aktivnosti koju provodi mreža udruženja korisnika u Bosni i Hercegovini, a povodom obilježavanja Internacionalnog dana osoba s invaliditetom i Svjetskog dana ljudskih prava a s ciljem podizanja svijesti javnosti o teškoćama i preprekama koje društvo i institucije postavljaju pred osobe s poteškoćama u mentalnom zdravlju/psihosocijalnim invaliditetom čineći ih stigmatiziranim, marginaliziranim, izoliranim i diskriminiranim. Ovu aktivnost mreže udruženja korisnika u Bosni i Hercegovini koordinira Udruženje govornika „Glasno s razlogom“, a uz podršku Projekta mentalnog zdravlja u BiH kojeg implementira Institut za populaciju i razvoj – IPD u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva i Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, a koji je finansiran od strane Vlade Švajcarske.

Objava Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji „Feniks“, Tuzla  organizuje okrugli sto na temu „Psihosocijalni invaliditet – nevidljivi invaliditet“ pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.